logo

İnsan hakları profesörü baskılar sonucu üniversiteden ayrıldı

İstanbul Üniversitesi Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Semih Gemalmaz, bugün bir veda konuşması yaparak üniversiteden ayrıldı

AF66FC7057B994D222E0

Gemalmaz’a ve kürsüsüne üniversite yönetiminin başlattığı soruşturmalar, Gemalmaz’ın akademik çalışmalarını yürütmesini olumsuz etkiledi ve bu durum Gemalmaz’ı emekliye ayrılmaya zorladı. Duygusal bir konuşmayla veda eden Gemalmaz, konuşmasında üniversite yönetimine, Ar. Gör. Barkın Asal ve Cemil Ozansü’ye açılan soruşturmaya ve üniversitelilerin bazılarının bu duruma olan tepkisizliğine şu sözlerle sitem etti: “İki meslektaşımıza soruşturma açıldı, YÖK kanun tasarısına ilişkin düşüncelerini açıkladıkları için. Bu fakültede kaçınız arkalarında duruyorsunuz? Sahip çıkmanız gerekene sahip çıkın. Korkmayın. Hocam aman soruşturma açarlar. Açarlarsa açarlar. Mücadele edersiniz.”

“Yan yana gelip kol kola gireceğiz”

“Sustuğunuz sürece ve ölçüde teslim olmaya devam ettiğiniz sürece mağdur olacaksınız, kaderinize razı olacaksınız, gem almadığınız sürece, isyan etmediğiniz sürece size biçilen rolü oynayacaksınız. Bu toplum bu örtüyü kıracaktır.” diyerek üniversitelilere bu öğüdünü bir vasiyet olarak kabul edebileceklerini belirtti.

“Fakültenin, üniversitenin ve bu Hukuk camiasının gerçek sahipleri bizleriz, onun için her fırsatta yan yana gelip kol kola gireceğiz. Bedelini de ödeyeceğiz ama yılmayacağız. 30 yıldır bana yaşattığınız her şey için teşekkür ederim. Başarılar dilerim.” dedi ve üniversitelilere veda etti.

Amfi konuşmasının sonra Gemalmaz’ın ardından üniversiteliler, enstitünün önünde dakikalarca hocalarını alkışladılar.

“Hocamıza ve kürsüsüne yapılan baskıları kabul etmiyoruz”

Özgür Düşünce ve Hukuk Kulübü bu vedanın ardından bir kampanya başlattı. Kulüp, Gemalmaz’a ve kürsüsüne yapılan baskıları kabul etmediğini belirterek her gün akademisyenlerle beraber Hukuk Fakültesi koridorlarında imza masaları açma kararı aldı. Başta üniversitelerine, özgür düşünceye ve hocalarına sahip çıkacaklarına söz vererek tüm üniversite öğrencilerini ve akademisyenleri bu direnişe davet ediyor.

Kulübün imza kampanyası etkinlik sayfası için tıklayınız

Kaynak:

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.