logo

28 Şubat 2013

Devlet çocuğumu neden korumadı?

30 Ocak günü, on beş yıl önce boşandığı eski eşi Muslu Özel tarafından çalıştığı yerde öldürüldü Nermin Şen. Savcılık cenaze işlemleri sırasında ailesine gerekeni yaptıklarını söyledi. Yaptıklarını iddia ettikleri “gereken”, Özel’in on günlüğüne tutuklanması, Nermin Şen’e ise telefonla 155’i arayarak ulaşabileceği polis koruması verilmesi.

kcdp_26.2.2013_0de966e7-3356-4051-9389-e6b18c65afad

30 Ocak günü tüm ana haber bültenlerinde, on beş yıl önce boşandığı eski eşi tarafından öldürülen Nermin Şen’in görüntüleri tüm ekranları doldurdu. Ertesi gün ise Nermin’in mezarı başında feryat eden annesi Münire Şen’in “Kara topraklara mı girecektin, kuzum. Bu nasıl bir devlet, çocuğumu neden koruyamadı” sözleri bir kez daha kadın cinayetlerinin önlenmesi konusundaki esas sorumlunun yetkililer olduğuna dikkat çekti. Şen ailesiyle mücadelelerini birleştiren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun uşak ziyaretinde Yarın gazetesi de oradaydı.

Gerekenin yapılmadığına eminler
Nermin Şen Muslu özel’den tam on beş yıl önce boşanmıştı. Özel’in tehditleri sonucu ölümünden beş ay önce savcılığa başvurarak koruma talep etmişti. Yengesi Hasibe Şen’in anlattıklarına göre koruma talep ettiği gün, Özel’in tehditlerinden dolayı adliyeden bile çıkamadı, ailesini arayarak kendini almalarını istedi. Küçük bir ilçede, aldığı tehditlerden dolayı ev ve işyeri olan PTT dışında hiçbir yere gitmiyordu. Şikâyeti sonucu Özel’e on günlüğüne tutuklandı. Ancak cezaevinden çıkalı daha on gün bile olmadan Nermin Şen’in çalıştığı yere gelerek, öldürdü.
Ailesi kızlarının korunması için gidilebilecek her yere gittiklerini ve elerlinden geleni yaptıklarını belirtiyor. Buna rağmen, küçücük bir ilçede bile kızlarının korunamamış olmasına öfkeliler. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile mücadelelerini birleştiren aile, katil Özel’in ağır ceza almasını ve koruma önlemlerinin en etkin şekilde hayata geçirilerek kadınların ölümlerine daha fazla göz yumulmamasını talep ediyor. Kızlarının cenazesini teslim ederken “gerekeni yaptık” diyen savcılığın gerekeni yapmadığından emin. Bundan sonra başka kadınların öldürülmemesi için kendilerinin gereken mücadeleyi vereceklerini belirtiyorlar.
Yarın’a konuştular
Öldürülen Nermin Şen’in ağabeyi Sadık Şen;
“Başka kişiler ölmesin. Geçen sene de bizim köyde komşuyu kocası öldürdü. Yüzünü kaşıkla yaktı. Bu olayların üstünde daha fazla durulursa şiddet daha fazla azalır. Sürekli tehdit ediyordu. Yanında olduğu için eşimi de tehdit etti. Bir günde altı defa önünü kesiyordu. Kardeşimi korumadılar, katili korumaya çevik kuvvet geldi.”
Öldürülen Nermin Şen’in annesi Münire Şen;
İçeri koymadılar beni. Postane kapısından attılar beni. Ben çocuğumu görmek istiyordum. İlle kaktırdılar dışarı, almadılar postaneye. Savcılığa da gittim. Dosyaları daha buraya gelmedi dediler. Bir ay sonra bana dosya gösterecekler, ağır ceza mı söyleyecekler. Yavrumu koruyamadım. Söyleyin şimdi ne gerekiyorsa yapalım.
Öldürülen Nermin Şen’in yengesi Hasibe Şen;
Erkeğin güçsüzlüğü kadının ölümüne sebep oluyor. Ayakta duran kadınları öldürüyorlar. En azından şimdi gereken cezayı versinler. Kadın haklarını kağıt üzerinde değil, gerçekte istiyoruz. Kadının hakkı ölüm mü? Suçluya yapılan koruma haklıya yapılmıyor. Gereken bu kadar yapılıyormuş demek ki. Öldükten sonra yapılacaksa hiç yapmasınlar.
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Elif Karan;
Başbakan geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada kadınları şiddete karşı seslerini yükseltmeye davet etti. Bilsin, biz sadece sesimizi yükseltmiyoruz. Yaşam savaşı veriyoruz. Kızlarını kaybeden ailelerle birlikte, kadın kardeşlerimiz için, adaletin yerini bulması için somut adımlar attırtıyoruz. Başbakan da Cumhurbaşkanı da üzerine düşeni yapmalı.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.