logo

Ankara Hukuk’ta “Kadın” konulu panel yapıldı

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde N.Ç. davası avukatlarından Eren Keskin ve Uçan Süpürge Haber Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Selen Doğan’ın katılımıyla Kadın konulu bir panel gerçekleştirildi

27-SUBAT-2013-CARSAMBA-HUKUK2-KOL1361979435

 

AÜ Hukuk Fakültesi Mahmut Esat Bozkurt Salonu’nda gerçekleştirilen Kadın konulu panele N.Ç. davası avukatlarından Eren Keskin ile Uçan Süpürge Haber Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Selen Doğan konuk olarak katıldı. Panelin açılışını Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi Merve Ergün yaptı. Açılışın ardından ilk olarak Selen Doğan sunumunu gerçekleştirdi. Çocuk gelinler konusu üzerine saha çalışmalarından yola çıkarak erken yaşta evlendirilmenin sebeplerini ve sonuçlarını anlattıktan sonra çözüm yöntemlerinden bahsetti. Kadın dayanışmasının bu konuda çok önemli bir role sahip olduğuna değinen Doğan, araştırmalarından elde ettiği verileri sundu. Hindistan’daki çocuk gelin oranının %66 olması en dikkat çeken veri olarak öne çıktı.

Doğan’ın ardından Üniversiteli Kadın Kolektifi adına Hilal Zambakçı bir konuşma gerçekleştirdi. Zambakçı 8 Mart’ın kadın mücadelesi açısından önemine değinerek tüm üniversiteli kadınları 8 Mart’ta sokaklara çağırdı.

Son olarak Av. Eren Keskin söz alarak hukuk alanında verdikleri kadın mücadelesini anlattı. Gözaltında taciz ve tecavüz konularını anlatan Keskin bu konuda kadınların nasıl tepkiler verdiğini açıkladı. Keskin, aile kurumunun bu konuda kadınların yaşadıklarını anlatıp davacı olmalarının önünde engel oluşturduğunu anlattıktan sonra N.Ç. davasında karşılaştıkları hukuksuzlukları anlatarak sunumunu tamamladı.

Soru-cevap kısmının ardından panel sonlandırıldı.

Kaynak:

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.