logo

Tayyip Erdoğan YÖK yasası için düğmeye bastı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nden dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. YÖK yasası hakkında sorulan soruya Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgilendiğini söyleyerek “Rektör gitsin akademik işlerle uğraşsın” dedi

B62A3746BB02203C9C29

Başbakan Tayyip Erdoğan, 2’nci Şarjah Hükümeti İletişim Forumu’na katılmak için gittiği Birleşik Arap Emirlikleri’nden döndüğü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan’a YÖK yasası ile ilgili soruya hazırlıkların bir an önce tamamlanacağını söyleyerek rektör atamalarıyla ilgili de görüş belirtti. Erdoğan, “Patron üniversiteyi yönetir, rektör gitsin akademik işlerle uğraşsın” şeklinde değerlendirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlıkları tamamlayarak yasayı kendilerine ileteceğini de belirtti.

Sermayeye “özel” yasa

Erdoğan yanıtında “Allah rahmet etsin Sabancı ziyaretime gelmişti, benim de ilk dönemimdi. ‘Başbakanım 250 milyon dolar yatıracağım, rektörünü ben atayamayacağım, böyle bir şey olur mu?’ dedi” sözlerine de yer vererek, “Rektör gitsin akademik işlerle uğraşsın” açıklamasında bulundu.

YÖK yasasına patronlardan en çok eleştirisi vakıf üniversiteleri rektörlerinin YÖK tarafından atanması üzerineydi. Erdoğan, açıklamasında konuyla ilgili özel olarak çalışacaklarını da duyurdu.

Kaynak:

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.