logo

Gökhan Çetinsaya: “Daha fazla üniversite”

YÖK Şanlıurfa’da toplandı. Gökhan Çetinsaya Harran Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada yeni üniversitelere ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Türkiye’de 170 üniversitenin var olduğunu ancak artması gerektiğini söyleyen Çetinsaya “özel üniversiteler açılmalı” dedi
66121CF8C1E1F870CC90
Üniversitelerarası Kurul toplantısı Şanlıurfa’da yapıldı. Harran Üniversitesi’nde yapılan toplantıya YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya da katıldı.
AKP’nin ve Gökhan Çetinsaya’nın hedefi aynı: 2023
Toplantıya katılan Gökhan Çetinsaya, 2023 yılı Hedefleri doğrultusu’nda Türkiye’nin 10 büyük ekonomiden biri olabilmesi için yükseköğretimin büyümesinin sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’deki üniversite sayısının 170’e ulaştığını ve yaklaşık olarak üniversitede 4 milyon 300 bin öğrenci olduğunu da belirten Çetinsaya bu rakamları yeterli bulmadığını ve rakamların daha da artacağını ifade etti.
Daha fazla üniversite… Peki ya nitelik?
Türkiye’nin 10 büyük ekonomi arasına girmesini yükseköğretimin büyümesi ile ilişkilendiren Gökhan Çetinsaya, üniversitelerin sayıca arttığını belirtirken eğitim niteliklerinin nasıl olacağı konusuna değinmedi. Çetinsaya yükseköğretimin büyüme hızının Avrupa istatistiklerini bile aşacak duruma geldiğini ve bundan gurur duyduğunu dile getirdi.
Çetinsaya’nın özel üniversite sevdası bitmiyor
Yükseköğretimin büyüme hızının artması noktasında devlet üniversiteleri kadar vakıf üniversitelerine de sorumluluk düştüğünü söyleyen Çetinsaya “‘Belki de anayasa değişikliği olabilirse, yeni yasa sürecinde teklif ettiğimiz gibi özel üniversitelere bir görev düşebilir. Bu çeşitliliği arttırmak, kapasiteyi arttırmak, üniversiteye olan arzı arttırabilmek için” dedi. Çetinsaya, eğitimin sermayenin boyunduruğunda bilimselliğini ve kamusallığını yitirmesini ve toplumsal eşitsizliğe sebep olmasını “çeşitlilik” olarak nitelendirdi.
Kaynak:

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.