logo

22 Şubat 2013

“Kemeraltı’na AVM olmayacak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılan İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda Kemeraltı’na alışveriş merkezi yapılacağı yönündeki söylemlere tepki gösterdi.

ERC_8948 kopya
İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun 39. toplantısı Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşti. Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, son bir ay içinde İzmir’de yaşanan gelişmeleri kurul üyeleriyle paylaştı. 400 milyon liralık yatırımla Gaziemir’de kurulacak yeni fuar alanının 2 Mart’taki temel atma törenine tüm kurul üyelerini davet eden Başkan Kocaoğlu, “Bugüne kadar tek kalemde çıktığımız en büyük ihale. İzmir’in fuarcılık geleceğine ilişkin çok önemli bir yatırımın startını verecek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Son günlerde ‘Kemeraltı’na AVM yapılacak’ yapılacak şeklinde söylemlere de değinen Başkan Kocaoğlu, “Kemeraltı’nı ayağa kaldırmak demek oraya AVM yapmak demek değildir. Kemeraltı’nı eski günlerine döndürmek, esnafın işini, aşını artırmak, daha çok insanın ve turistin gelmesini sağlamak istiyoruz. Bunun için Agora’da kazılar yapıyor, Kadifakele’de restorasyon çalışmaları yürütüyor, Antik Roma Tiyatrosu’nu ortaya çıkarıyoruz. Kemeraltı’ndaki hanları restore etmek için kurulan TARKEM’e elimizden gelen desteği verdik” diye konuştu. İş hanlarının fiilen AVM olamayacağını da söyleyen Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Kemeraltı’nda 400 metrekare han yok. 200 sene önce yapılan hanlar 200-250 metrekare. Birileri öyle bir söylemle yola çıkarak Kemeraltı esnafının kulağına kar suyu kaçırıyor. Sonra Kemeraltı’nın kalkınması, tescilli binaların restorasyonu, oraya fonksiyon yüklenerek kalkınmasını amaçlayan çalışmalara bir nebze de olsa negatif unsur yüklüyor. Böyle bir şeyin olmadığını dünya alem biliyor” diye konuştu.

Son günlerde basında yer alan İzmir’in barış istemediği yönündeki haberlere de değinen Başkan Kocaoğlu, İzmir’in barışın ve hoşgörünün kenti olduğunu ve bu yönünün de İzmirli hemşehrilerinden kaynaklandığının altını çizerek bu yakıştırmanın doğru olmadığını söyledi.

Gündem Basmane’ydi 
Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fügen Selvitopu, Basmane’deki Dünya Ticaret Merkezi Projesi’nin geldiği nokta ile ilgili kurul üyelerine bilgi verdi. Daha sonra söz alan Güçbirliği Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, DTM Projesi’ni hayata geçirmek istediklerini belirterek, “Yatırımcıyı da finansmanını da bulduk. Hem de TMSF’nin satacağı değerin 3 katı değeri bularak… TMSF işini çözdükten sonra ben altına imza atıyorum ki, bu inşaatı 18 ayda bitiririz” şeklinde konuştu. Zorlu, planlama çalışmalarında çabaları nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne de teşekkür etti.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.