logo

Kadınlar şiddete karşı seslerini yükseltsin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mardin’de katıldığı toplu açılış töreninde 8 Mart’tan beri ilk defa kadına yönelik şiddetle ilgili sözler sarf etti. Ülkenin en yakıcı gündemlerinden olan kadın cinayetlerine değinmeyen Erdoğan, Mardinlilere seslenerek “Mardinli hanım kardeşlerim de dayak, şiddete karşısında boyunlarını eğmeyecek, şiddeti sineye çekmeyecekler.” dedi.

502-erdogan-mardin-harami-helali-iyi-bilir

Başbakan Erdoğan 16 Şubat Cumartesi günü gitti Mardin’de toplu açılış törenine katıldı ve burada birçok konuya değindi. Belki de bu gündemler arasında en önemlilerinden biri kadına yönelik şiddet konusuydu. Bu konuda yarım ağız bir açıklamayla yetinen Başbakan, “Mardin’de kadına el kalkmaz biliyorum, Mardin’de kadına da çocuğa da şiddet uygulanmaz” dedi.

Özellikle son dönemde haber bültenlerinden, televizyon programlarına kadar medyanın birçok yerinde konuşulan kadın cinayetlerine tam anlamıyla değinmeden, kadına yönelik şiddet minvalinde bir konuşmayla yetinen Başbakan Erdoğan’ın iktidara geldiğinden beri bu konuda yaptığı konuşma sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor.
Dayağa boyun eğme
Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşma bir diğer yandan kritik bir önem taşıyor. Kadın hakları üzerine konuştuğunu neredeyse hiç görmediğimiz Erdoğan’ın toplum tarafından sıkıştırıldığını gösteren bu konuşma, kadın cinayetlerinin de nasıl bir gündem haline geldiğine işaret ediyor. Erdoğan konuşmasında “Mardin’de kadına el kalkmaz Mardin’de kadına da çocuğa da şiddet uygulanmaz ama eğer bu yanlışı yapanlar varsa toplum olarak Mardinliler olarak o kişileri uyaracağız. Mardinli hanım kardeşlerim dayak karşısında boyunlarını eğmeyecekler. Hanım kardeşlerim haklarını bilsinler. Şiddet karşısında seslerini yükseltsinler.” demiş, böylece kadınları seslerini yükseltmeye davet ederek hep karşı olduğu eylemlere de bir yönlendirmede bulunmuş oldu.
8 Mart’tan sonra bir ilk
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 9 Mart 2012’de yaptığı konuşmasında kadına yönelik şiddete değinmişti. Kadınların evde, iş yerinde, sosyal hayatta şiddete maruz bırakılmasının ruhen, vicdanen, ahlaken, asla kabul edilemez olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, şiddetin her türlüsünün cehaletle eş anlamlı olduğunu, cehaletin ise evlerde, kurumlarda, Türkiye’de yerinin olmadığını ifade etmişti.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.