logo

“Bu üniversitede akademik özgürlük yok”

İstanbul Üniversitesi’nde yeni YÖK yasa taslağını tartışmak ve ODTÜ olaylarını konuşmak amacıyla yapılan 27 Aralık 2012 tarihindeki foruma katıldıkları için Ar. Gör. Mehmet Cemil Ozansü ve Ar. Gör. Barkın Asal’a soruşturma açılmasına tepki gösteren akademisyenler, İÜ öğrencileri, üniversite çalışanlarıyla birlikte tüm üniversite bileşenlerinin katıldığı büyük bir protesto yürüyüşü ve basın açıklaması gerçekleştirildi

27 Aralık 2012 tarihinde üniversite öğrencileri, hocalarını da davet ederek ODTÜ’de yaşananlar ve YÖK yasası üzerine bir forum gerçekleştirmişti. Forumu amfide yapmak isteyen üniversitelilere tahsis edilen amfi kapıları üniversite özel güvenliği tarafından kilitlenmişti. Bunun üzerine forum, Hukuk Fakültesi koridorunda gerçekleştirilmişti. Ar. Gör. M. Cemil Ozansü ve Barkın Asal’ın da katıldığı forum Rektörlüğün önüne yapılan yürüyüşle son bulmuştu.

“Suç mahallinde” toplandılar
Foruma katılmış olan araştırma görevlilerine ve yaklaşık 40 üniversiteliye soruşturma açıldığı öğrenildi. Akademik özgürlüğe saldırı olarak kabul edilen bu durumun üzerine bugün İstanbul Üniversitesi’nde bir protesto gerçekleştirildi. Forumun yapıldığı koridorda bir kez daha toplanan üniversite bileşenleri aynı şekilde YÖK yasa tasarısını tartışacakken bir engelle daha karşılaştı. Güvenlik bu kez de forumu görüntülemek isteyen basını içeri almayarak yapılan saldırılara bir yenisini daha ekledi. Tüm bu olanlar “Bu üniversitede akademik özgürlük yoktur” diyen üniversite bileşenleri etkinliği ana kapı önüne taşıdı.

“Soruşturmalar geri alınsın”, “YÖK yasasına geçit yok”, “Rektör soruştur, hepimizi soruştur”, “Soruşturmalar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla Rektörlük önünden ana kapıya ilerleyen üniversite bileşenleri basın açıklamasına devam etti.

Soruşturma açılan Ar. Gör. Mehmet Cemil Ozansü “İzinsiz toplanıldığı iddia ediliyor, bir akademisyenin ifade hürriyetini izne tabi kılma cürriyetini nereden alıyorsunuz?” ve Ar. Gör. Barkın Asal “Bir hukuk fakültesi asistanı, bir kanun taslağı hakkında üniversitede konuşamayacaksa nerede konuşacaktır?” diyerek durumun hukuksuzluğunu gözler önüne serdi.

Daha sonra etkinliğe katılan akademisyenler ve destekleyenler de kısa konuşmalar yaptı. Etkinliğe katılanların arasında profesörler de dikkat çekti. İÜ Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Kürsüsü’nden Prof. Dr. Mehmet Semih Gemalmaz “Sahte gözyaşı döken eski faşistler ortalıkta. Her halükarda bu grup galip çıkacaktır” diyerek arkadaşlarına ve öğrencilerine destek çıktı.

Ankara’dan destek

Destek amacı ile Eğitim-Sen Ankara Üniversiteler Şubesi’nden İ.Ü Rektörlüğüne fax eylemi gerçekleştirildi. Ayrıca temsilcileriyle basın açıklamasına katılan şube, dayanışma mesajı gönderdi.

“Rektör AKP’nin biz hocalarımızın yanındayız” 

İstanbul Üniversitesi öğrencileri de hocalarına destek amaçlı hazırladıkları pankartlarla oradaydı.  Üniversiteliler “Rektör AKP’nin biz hocalarımızın yanındayız” dediler. Akademisyenlerin verdiği bilgiye göre, 40 üniversiteliye de foruma katıldıkları için soruşturma açılmış bulunmakta.


Kaynak: 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.