logo

İÜ’den ODTÜ forumunda konuşan asistanlara soruşturma

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ODTÜ forumunda yeni YÖK yasa tasarısı ile ilgili konuşan araştırma görevlilerine soruşturma açtı
19-SUBAT-2013-SALI-27-ARALIK-2012-PERSEMBE-2012-12-27-380-KOL1356628126-KOL1361300123
İstanbul Üniversitesi’nde 27 Aralık 2012 tarihinde ODTÜ’de yaşanan polis saldırısını protesto etmek ve ODTÜ’ye destek vermek amacıyla yapılan ve yaklaşık 300 öğrencinin katıldığı “ODTÜ onurumuzdur” forumunda konuşan Ar. Gör. Barkın Asal ve Ar. Gör. Mehmet Cemil Ozansü‘ye Rektörlük tarafından soruşturma açıldı.
Soruşturmanın konusu “yeni YÖK tasarısını protesto etmek amacı ile toplanan öğrenci gurubuna konuşma yapmak” olarak belirtildi.
27 Aralık 2012 tarihli forumda üniversiteliler ve akademisyenler yeni YÖK tasarısına neden “hayır” dediklerini ve YÖK tasarısının değiştirilmesiyle neyin amaçlandığı tartışılmıştı. İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet’in ODTÜ’yü kınayan açıklamasını geri çekmesini istemişlerdi.
Forumun yapıldığı yerde yeniden
Ayrıca, öğrencilerin, akademisyenlerin ve tüm üniversite çalışanlarının üniversiteyi doğrudan ilgilendiren bir konu hakkında görüşlerini açıklamalarının tabii bir hak olduğunu belirten İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlileri, tüm üniversite bileşenleri ile birlikte 21 Şubat Perşembe günü saat 12.30’da forumun yapıldığı Hukuk Fakültesi koridorunda toplanacak  ve “Yeni YÖK tasarısına hayır” demek için Beyazıt Meydanında basın açıklaması gerçekleştireceği öğrenildi.
Kaynak:

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.