logo

Beykent’te Kürt sorunu tezi reddedildi

Beykent Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Cumali Aksu adlı öğrencinin hazırladığı ‘Kürt sorunu Tezi’ tez jürisi tarafından kabul edilmedi. Cumali Aksu’nun tezi ancak, jüri üyesi eski bakan Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet Çay emekliliğe ayrıldıktan sonra yeni jüri tarafından kabul edildi. Çay aynı zamanda 90’lı yıllarda “Her yönüyle Kürt dosyası” adlı çalışmasında “Kürtler şeytan soyundan gelmedir” tezini üretmişti

38B07C1A2C6C868D1D51

Cumali Aksu, “Tezimde Osmanlı’nın modernleşmesi üzerine Kürtlerin verdiği reaksiyonları ele aldım. Diğer bir nokta ise Kurtuluş Savaşı bittikten sonra Kürtlere ihtiyaç kalmaması durumunda Kemalist ideolojinin yayılmasını yazdım. Tezimi hazırlarken dünyaca ünlü araştırmacıların kaynaklarını kullandım” dedi. Ancak Aksu’nun tezi jüri üyesi Çay tarafından, “Kürt ideolojisi ile örtüştüğü” ve “Kürtleri, Osmanlı döneminde zımni de olsa bir statü sahibiymiş gibi gösterdiği” gibi gerekçeler gösterilerek reddedildi ve tezin düzeltilmesi istendi.

Tezinin Çay tarafından reddedilmesi üzerine üniversite Rektörü Prof. Dr. M. Emin Karahan ile görüşmek için iki defa randevu istediğini; ama ret cevabı aldığını belirten Aksu, görüştüğü hocalarından da “Çalışacak başka bir konu yok muydu, keşke tez olarak değil de makale şeklinde hazırlasaydın” gibi yanıtlar aldığını söyledi.

Yaptığı yüz yüze görüşmeler sonuç vermeyince Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne dilekçe gönderen Aksu, tezin reddedilme gerekçesi sübjektif olduğu için heyetin değiştirilmesini talep etti. Aksu’nun dilekçesine Yrd. Doç. Dr. Volkan Ögel imzası ile “Yönetmeliğe uygun olarak seçilen jüri teziniz için düzeltme kararı vermiştir. Sizin yapmanız gereken bu düzeltmeleri süresi içerisinde yapmaktır. Jürinin kararına karşı çıkmanız dayanaksızlık, tutarsızlıktır. Ve bir öğrencinin haddini aşmasıdır” cevabı verilerek Aksu açık bir şekilde tehdit edilmiş.

Hazırlanan teze göre jüri

Tez sınavı için oluşturulan heyette Çay’ın ismini duyduktan sonra sınavı geçemeyeceğini anladığını dile getiren Aksu, “Tez sınavı için heyet özenle seçildi. Sanki sınavı geçmem istenmemişti. Çay, benim bölümümde görevli hoca değildi; ama Kürt sorununu işlediğim için özellikle bu hoca heyete kondu. Ben de umutsuz bir şekilde sınava girdim” dedi. Aksu, Çay’ın emekliliğe ayrılmasından sonra oluşturulan yeni heyetin tezi hemen kabul etiğini söyledi. Kürt sorunun Türkiye’de çok fazla tartışılmasına karşın üniversitelerde uygulanan bu sansürü anlamakta güçlük çektiğini söyleyen Aksu, “Oysa üniversite toplumun önünde ve her tür tartışmalara açık olmalıdır” dedi.

Kaynak: 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.