logo

Bio uyumlu yeni materyaller tıpta büyük gelişim sağlayacak

Dr. Daryush Ila İzmir Üniversitesi’nde yaptığı sunumunda, bio uyumlu yeni materyallerin yaratılması halinde kalp kapakçığı ve kalça kemiği ameliyatlarından ilaçların damar içinde kontrollü verilmesine, pek çok alanda büyük gelişmeler yaşanacağını söyledi.

izu_Daryush_Ila_2

Fayetville State Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Daryush Ila İzmir Üniversitesi’ne konuk oldu. Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş ile bir araya gelen Ila, çalışmalarını sürdürdüğü “bio-uyumlu yeni materyallerin yaratılması” konusunda da akademisyenlere sunum yaptı ve soruları yanıtladı.

Sunumunda yüksek enerji taşıyan iyon huzmelerinin (ion beams) kullanılarak materyallerin özelliklerinin tıp ve biyoloji dallarında nasıl değiştirildiği konusunu ele alan Dr. Ila, içinde bulunduğu ekibin çalıştığı konularda az sayıda araştırma yapıldığını ancak bu araştırmalar ile bio-uyumlu yeni materyallerin yaratılmasını amaçladıklarını dile getirdi. Dr. Ila yarattıkları yeni ürünlerin hücre yapışmalarının kontrolü, damar içinde ilaçların kontrollü bir biçimde verilmesi, kalp kapakçıkları ve kalça kemiği ameliyatları gibi alanlarda kullanılan polimerlerin yüzeylerinde geliştirilmiş özellikler sağladığını açıkladı ve uygulamalardan bazı örnekler verdi.

Sunum sonunda Rektör Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Dr. Daryush Ila’ya plaket verdi ve teşekkür etti.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.