logo

17 Şubat 2013

EuroVelo Direktörü Adam Bodor Muğla’ya geldi

EuroVelo Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Çalıştayı için EuroVelo Direktörü Adam Bodor Muğla’ya geldi.

04y

Toplantı öncesinde EuroVelo Direktörü Adam Bodor, EuroVelo Koordinatörü Feridun Ekmekçi ve bir grup bisikletçi Valilik önünden Muğla Sanayi ve Ticaret odasındaki toplantıya bisikletleri ile gitti.

Grubu Valilik önünden uğurlayan Vali Vekili Faruk Necmi Kurt, Adam Bodor’u Muğla’da misafir etmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. Bu organizasyonun turizmi çeşitlendirmek ve 12 aya yaymak için çok yararlı olacağını söyleyen Vali Vekili Faruk Necmi Kurt, “Turizmin kıyılardan iç bölgelere çekilmesi açısından ve deniz, kum, güneş üçlüsünün dışında sahip olduğumuz potansiyellerin tanıtımı yönünden önemli bir proje.” dedi.

Çalıştayda konuşma yapan Vali Yardımcısı Mestan Yayman, Avrupa’nın Türkiye’yi tanımadığını söyledi. Avrupa’dan Türkiye’ye gelen turistlerin ülkelerine döndüklerinde Türk elçisi olduklarını vurgulayan Vali Yardımcısı Yayman, “Kendimizi Dünya’ya tanıtmak için olmazsa olmaz faktörlerden birisi turizm. Avrupa nüfusunun sadece %10’u Türkiye’ye gelebilmiş. Biz Avrupa’nın %51’ini Türkiye’ye getirebilirsek ekonomik anlamda büyük bir ivme kazanmış olacağız. Bölgesel ve Ulusal EuroVelo Koordinasyon Merkezinin Muğla’da açılması için EuroVelo Direktörü Adam Bodor’dan destek bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bisikletin çevre için çok önemli olduğunu ileten Vali Yardımcısı Yayman, “ Ülkemize gelen 30 milyon turistin 1 milyonunun bisikletle gelmesi çevreye çok büyük katkı sağlayacaktır. Hem insan sağlığı hem de çevre için bisiklet turizmi olmazsa olmazdır.” diye konuştu.

Toplantıda konuşma yapan MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, “EuroVelo uzun yol bisiklet rotaları geçtikleri ülkeler ve şehirlerde; sürdürülebilir alternatif turizm olanağı sosyo ekonomik yapıya destek, uluslar arası tanınırlık ve prestij sağlamaktadır. Bu yüzden bu projeyi çok önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

EuroVelo Direktörü Adam Bodor yaptığı konuşmada, yılda 2.3 milyar günlük turun yapıldığını, bisikletle seyahat eden 20.4 milyon kişinin bir yerde konakladığını ve ortalama 57 Euro harcadığını ifade etti.

Bisiklet turizminin Avrupa’da yıllık 44 milyar Euro’luk bir ekonomik girdi sağladığını vurgulayan Bodor, “Bisiklet turlarının ilk aşamasında küçük şehir turları yapılıyor. Bunun dışında yakın şehirlere giden aileleri görebiliyoruz. Farklı bisiklet etkinlere katılan gruplarda mevcut. Diğer bir grupta elektronik bisiklet kullanılanlar. Temel grup ise bisikletle tatile gitmek isteyenler. Tüm bu etkinlikler gittikçe artıyor.” dedi.

Bisiklet turlarına çıkanların çekici, güvenilir ve rahat rotalara ihtiyaç duyduğunu ileten Bodor, “ Bütün bunlar EuroVelo’daki yarım milyon insanın aradığı şey. Bizim buraya gelme sebebimiz de bu. Yerel, bölgesel ve ulusal rotaların hepsi iç içe. EuroVelo ağında 14 rotada 70 bin km yolumuz var.” söyledi.

Bir bölgedeki bisiklet rotaların EuroVelo ağına alınması için bazı şartlara uygun olması gerektiğini söyleyen Bodor, “Düzenlenecek rotalarda araç yolunun yanı sıra ayrı bir bisiklet yolu olmalı, tahsis edilen yol yayalar ve diğer araç tarafından kullanılıyorsa işaretlerle belli edilmeli, bisikletlere uygun yollar olmalı, mümkün olduğunda asfaltlanmalı , doğa korunma kurallarına uygun kaplama yapılmalı, mümkünse araç trafiğinin az olduğu yerleri tercih edilmeli” diye konuştu.

Bodor, bisiklet turistlerinin yerel ekonomiye katkı sağlayacağını turistler tarafından daha az ziyaret edilen yerlere giden bisiklet turistlerinin kitlesel turizm olmayan yerlere büyük katkı sağlayacağını ve o bölgelerin tanınması sağlayacağını böylelikle sürdürülebilir bir turizm yapılacağını sözlerine ekledi.

EuroVelo Türkiye Koordinatörü Feridun Ekmekçi, EuroVelo ağına katılım süreci ile ilgili bilgi verdi. Daha sonra Vali Yardımcısı Mestan Yayman, EuroVelo Direktörü Adam Bodor ve protokol üyeleri EuroVelo pastasını kesti.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.