logo

İÜ Hukuk öğrencileri Pınar Selek davasını tartıştı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Özgür Düşünce ve Hukuk Kulübü tarafından “Yargılama Karikatürü: Pınar Selek davası” etkinliği düzenlendi. Yaklaşık 200 kişinin katılım gösterdiği etkinliğe Pınar Selek’in avukatı Ayhan Erdoğan ile Amargi Kadın Akademisi ve Hala Tanığız Platformu üyesi Suzan Karaibrahimoğlu katıldı. İÜ Hukuk Fakültesi Özgür Düşünce ve Hukuk kulübü, Siyasal Bilgiler Fakültesinden Doç. Dr. Zeynep Kıvılcım’ın moderatörlüğünde “Yargılama karikatürü: Pınar Selek davası” başlıklı bir etkinlik düzenlendi. Özgür Düşünce ve Hukuk Kulübü üyelerinden Ezgi Özkan’ın açılışını yaptığı etkinliğin başında, Pınar Selek’in öğrencilere gönderdiği videosu gösterildi. Etkinlikte davanın yanı sıra fiziksel olarak da doğru bir sonuca ulaşmadığı konuşuldu. Av. Ayhan Erdoğan’ın 3 boyutlu sunumu ve olay yerinden çekilen fotoğraflar üzerinden değerlendirilen dava süreci bir kez daha yargının Pınar Selek’e oynadığı oyunu gözler önüne serdi.

14-SUBAT-2013-PERSEMBE-DSCN6413-KOL1360856547

“Suçlu olduğunu televizyondan öğrendi”
Bu davanın, 28 Şubat sürecinde Pınar Selek’e kurulmuş bir komplo olduğunu söyleyen Av. Ayhan Erdoğan Mısır Çarşısı patlamasının ardından önce “Bomba yok” sonra “Bomba var. Bombayı Pınar Selek koydu.” şeklinde asılsız açıklamaların ortaya atıldığını, Pınar Selek’in ‘suçlu’ olduğunu tutuklu bulunduğu cezaevinde televizyondan öğrendiğini söyledi.

Zoraki delil: ‘Sosisli bomba’

Av. Erdoğan, olay yerinde bulunan bir maddeyi delil olarak sunup,  patlamanın sebebinin bomba olduğunu ileri sürdüklerini; ancak bu maddenin çevredeki hemen hemen her şeyde var olduğunu belirtti. Olay yerinin bir büfe olduğu düşünüldüğünde ve bulunan madde miktarı ele alındığında buluntuların bir sosise bile ait olabileceğinin aşikar olduğunu belirten Erdoğan ‘sosisli bomba’ benzetmesiyle durumun trajikomikliğini bir kez daha ortaya koydu.

Etkinlikte, patlamanın dışarıda olduğu iddiası Av. Ayhan Erdoğan’ın 3 boyutlu gösterimleriyle bir kez daha çürütüldü. Mahkemenin, bomba çukurunun olmayışını bombanın dondurma tezgahına konulmasına bağlandığını söyleyen Erdoğan, dondurma tezgahının sapasağlam durmasının fiziksel gerçekliğe aykırı olduğunu söyledi.

Hala Tanığız Platformu çalışmalarına devam ediyor

Platform üyesi Suzan Karaibrahimoğlu ise Pınar Selek için kurulan platform ve yapılan etkinliklerden bahsetti. Karaibrahimoğlu, Selek için önümüzdeki 7-8 Mart’ta bir dizi etkinlik düzenleyeceklerinin de duyurusunu yaptı.

Etkinlik daha sonra soru cevap şeklinde devam etti.

İşte Pınar Selek’in Kolektif Hukuk Birimi aracılığıyla gönderdiği o video:

 

Kaynak:

Etiketler: » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.