logo

Kitaplar soruşturulmaya ve sansürlenmeye devam ediyor

Nefret söylemlerine ve ırkçı ifadelere yer veren kitaplarla ilgili müfettişlerin “görevini kötüye kullanma” tespitine rağmen sorumluların soruşturulmasına izin verilmezken Edip Cansever’in şiiri sansürlendi

D1D22108657CF74FBC15

Edison için “küpünü doldurduğu”, Einsten için “pasaklı bir Yahudi” ve Darwin için ise “gençliğini maymunlara fıstık atmakla geçirdiği” gibi ırkçı ve nefret söylemleri içeren kitapların öğrencilere dağıtılmasından sorumlu Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürü hakkında Eğitim-Sen 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan tarafından savcılığa şikayette bulunuldu. Şikayet üzerine İl Eğitim müfettişleri soruşturma için görevlendirildi. Müfettişler tarafından hazırlanan raporda “Kişilerin Talim Terbiye Kurulu’nun denetiminden geçmemiş olan Büyük Adım Yayınevi tarafından yayımlanan ve içeriğinde insanlarda nefret hissi uyandıran ve argo kelimeler bulunan kitapları Maltepe’deki okullarda öğrencinin okuması için dağıtmak suretiyle görevi kötüye kullandığı iddia edilmekte ise de” ifadelerine yer verildi.

Kitaplar kaymakamlık tarafından gönderilmiş

Müfettişlerin hazırladığı raporun altında Kaymakam Ahmet Okur’un da imzası bulunuyor. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gönderildiği anlaşılan kitapların amacının öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak olduğu belirtildi.

Eğitim-Sen’den itiraz

Eğitim-Sen 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan konuyla ilgili  “Kitapların toplatılmasını talep etmiştik. Artık dağıtılmıyor ama toplatılmadı da. Kitaplar incelenip de bu sonuç çıkarsa vay halimize. Saygın, dünyaca ünlü kitaplar için, ‘Fareler ve İnsanlar’ için hemen kurul toplanıp sakıncalı buluyor, Şeker Portakalı, Semerkant ile ilgili velilerin şikâyetleri hemen dikkate alınıp inceleniyor. Bu kitaplardaki sakıncalar ortada iken bir şey olmuyor.” diyerek sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

Kitaplar toplatılmaya, şiirler sansürlenmeye devam ediyor

Irkçı ifadelere ve nefret söylemlerine yer verilen kitapları dağıtan sorumlular hakkında hiçbir şey yapılmazken müstehcen olduğu ve toplumun ahlakını bozduğu gerekçesiyle kitaplar toplatılmaya ve sansürlenmeye devam ediliyor. Şeker Portakalı, Fareler ve İnsanlar ve Semerkant gibi kitaplar hakkında açılan soruşturmanın ardından 10. sınıf Edebiyat ders kitabında Kaygusuz Abdal’ın “Nefes” şiirindeki Alevilik kültürünü anlatan dizelerin de sansürlendiği ortaya çıktı.

Edip Cansever de sansürlendi

Sansürlenen şiirlere Edip Cansever’in “Masa da Masaymış Ha” adlı şiiri de eklendi. 4.sınıflarda ders kitabında yer alan şiirindeki “Bir bira içmek istiyordu kaç gündür/Masaya biranın dökülüşünü koydu” dizeleri sansürlenerek yerine “…” konuldu.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.