logo

12 Şubat 2013

Eski Radyonu Bağışla;Adın Müzede Anılsın

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, vatandaşlara çağrı yaparak eski radyolarını, önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan Radyo ve Demokrasi Müzesi’ne bağışlamaları istedi.

12022013134348

Başkan Tartan, vatandaşların kullanmadıkları eski radyolarını bağışlayarak müzede isimlerinin ölümsüzleştirileceğini ve tarihe geçeceğini söyledi. Başkan Tartan, radyoların, Türkiye’de demokratik atılım sürecinde önemli bir işlev gördüğünü, Türkiye’de ilk kez “Radyomu istiyorum” kampanyanlarında vatandaşların radyolarına sahip çıkarak bir hakkı elde ettiklerini hatırlattı.

Dünyada çağdaş kentlerin özellikle müzeleriyle övündüğünü ifade eden Tartan, Radyo ve Demokrasi Müzesi’nde sergilenecek olan eski radyoların, geçmişten geleceğe ışık tutacağını söyledi. Butik müzeler zinciri ile bir İzmir kültür belleği yarattıklarına değinen Tartan, kente kazandırdıkları üç müze, çağdaş İzmir adına prestij noktaları: Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, Necdet Alpar İzmir Mask Müzesi, Neşe ve Karikatür Müzesinin, kent adına önemli kazanım olduğunu söyledi.

Kadının kültürel evrimini ve üretimini ortaya koyacak Türkiye’nin ilk Kadın Müzesi’nin çok yakında açılacağı müjdesini de veren Tartan şöyle konuştu:”Kadın Müzesi’nin ardından, Doğa Tarihi Müzesi, Kent Kültürü Müzesi, Radyo ve Demokrasi Müzesi de hizmete girecek. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’ne Amerika’dan tutun, Hollanda’ya ve Japonya’ya kadar uzanan bir ziyaretçi trafiği var. Hemen her gün binlerce öğrenci bu müzeyi ziyaret ediyor. Alsancak semtindeki iki müzemiz, Neşe ve Karikatür ile Mask Müzesi’nin ziyaretçi sayısı da her gün ortalama yüz civarında. Radyo ve Demokrasi Müzesi’nde de geçmişte önemli olayların vatandaşlara duyurulduğu anonslar dinletilecek. Örneğin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, Adnan Menderes’in konuşmalarını müzeyi ziyaret edenler o günlerin teknolojisinden dinleyecek. Amerika’lı ve Avrupa’lı devlet adamlarının da tarihe damgasını vuran konuşmaların yer alacağı müze ilgi odağı olacak.”

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.