logo

Sigarasız Hayat, Sağlıklı Hayat

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle, Bursa Teknik Üniversitesi, personeline ve öğrencilerine Bursa Yeşilay Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. M. Serhat YAMALI tarafından “Sigaranın Zararları ve Sigara Bırakma” konulu eğitim gerçekleşti.

Adsız
Bursa Teknik Üniversitesi Yıldırım Yerleşkesinde düzenlenen eğitimde konuşan Dr. M. Serhat YAMALI Sigaranın içinde 4 bin zararlı madde olduğunu, bunların içinden 70 tanesinin kanserojen madde içerdiğini belirtti.

YAMALI, “Sigaranın içinde egzoz gazı, aseton, karbonmonoksit, naftalin gibi maddeler bile yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her sigara içen nikotin bağımlısı ve hastadır. Dünya üzerinde her 8 saniyede bir kişi sigaradan ölüyor.” dedi.

YAMALI, sigara içenlerin içmeyenlere oranla kanser olma riskinin yaklaşık 25 kat fazla olduğunu, sigarayı bırakanların kalp krizi riskinin yarı yarıya azaldığını dile getirdi.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali SÜRMEN; “Tütünün zehirli bir bitki olduğunu ve doğada bu bitkiyi neredeyse hiçbir canlının yemediğini, sigara ile birlikte çağın hastalığının obezite olduğunu” dile getirdi.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.