logo

Gençlere Yazarlık Yolu İle Sevgi…

Türkiye’de ilk defa birçok yazarın bir araya geldiği ‘Yazarlık Okulu’ uygulamasını başlatan Konak Belediyesi, bir yandan yeni yazarların yetişmesinin yolunu açarken, bir yandan da ünlü kalemlerle topluma ‘sevgi ve barış’ mesajları veriyor.
foto
Konak Belediyesi yazar olmak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsatı İzmirlilere armağan etti. Yazar Gülşah Elikbank’ın yönetiminde düzenlenen ‘Yazarlık Okulu’ başladığı günden bu yana sevilen yazarları konuk etti. Her programda farklı bir yazarın deneyimlerini anlattığı Konak Belediyesi Yazarlık Okulu, bu özelliğiyle de benzer yazarlık çalışmalarından ayrılarak bir ilke imza attı.

Yazarlar sırlarını paylaşıyor
Yazmak istediği halde nasıl başlayacağını bilemeyenler veya daha iyi yazmak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği okul, her hafta Konak Belediyesi Prof.Dr. Türkan Saylan Alsancak Kültür ve Sanat Merkezi’nde yazarları ve yazar adaylarını buluşturuyor. Yazarlık Okulu’nda tanınmış yazarlar kendi yazma serüvenlerini, romanlarının ortaya çıkış süreçlerini, yazınla ilgili sırlarını paylaşıyor.

Her yaştan öğrenci Yazarlık Oklunda
Konak Belediyesi Yazarlık Okulu’nun dikkat çeken özelliklerinden biri de farklı yazarları bir araya getirmesinin yanı sıra farklı yaş gruplarını da birleştirmesi. Genç yazar adaylarından emeklilere her yaştan yazın sevdalısı, Yazarlık Okulu’nda buluştu. Okulun öğrencilerinden Hüseyin Akkuş, yılların verdiği okurluk deneyimiyle “Daha önce okuduğumuz kitapların canlı tutulması için mükemmel bir fırsat” derken, genç yazar adayı Alev Halavut da duygularını şöyle dile getirdi:

“Hakan Günday, Buket Uzuner, İnci Aral, Gülşah Elikbank… Çok zengin bir katılım oldu. Çok güzel ve faydalı bir etkinlik. Benim gibi yazmaya yeni başlamış biri için bulunmaz bir fırsattı bu.”

Yazarlık Okulu’nda yazar adaylarını ünlü yazarlarla buluşturan Gülşah Elikbank ise okulun özellikle gençler için çok önemli olduğunu vurguladı. Elikbank yazmak isteyenlerin en büyük engelinin nereden başlayacağını bilmemek olduğunu ifade etti ve şöyle konuştu.
“Yazmak istiyorum dersiniz ama genelde nereden başlayacağınızı bilemezsiniz. Önemli olan da o başlama noktasıdır zaten. Onu bulduğunuz zaman devam edersiniz. İşte bu etkinliğin önemi orada. Farklı yazarlar nasıl başladığını anlatıyorlar ve sırlarını paylaşıyorlar.”

“Sevgiyi yazıyoruz”
Yenilikler ve insan odaklı çalışmalarla İzmir’in sosyal ve kültürel dinamiklerine katkı sağlayan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Yazarlık Okulu’nda edebiyatla birlikte sevgi, barış ve kardeşliğin de geliştiğini dile getirdi. Başkan Tartan, geleceğin yazar adaylarını kutlayarak şunları söyledi:Söz uçar, yazı kalır. İnsanın kalıcı şeyler bırakması çok önemli. Biz elbette Türkiye’ye gurur kaynağı olacak yeni yazarların yetişmesi için çaba gösteriyoruz. Ama bir yandan da ünlü yazarlarımızla topluma sevgi, saygı, kardeşlik ve barış mesajları veriyoruz. Biz yazarlık okulunda sevgiyi yazıyoruz.”

Konak Belediyesi Yazarlık Okulu’nda bugüne kadar İnci Aral, Buket Uzuner, Gülşah Elikbank ve Neslihan Acu yazar adylarıyla buluştu. Şubat ayında ise Hakan Günday Nermin Bezmen Yazarlık Okuluna konuk olacak.

1-Leyla Tuncer:
“Biz sekiz arkadaş katıldık. Hepimiz çok mutluyuz, her şey çok güzel. Sayfalarca not alıyorum. Daha önce okuduğum yazarlardı hepsi. Ancak kendileriyle karşılıklı konuşmak, diyalog içinde olmak, bize anlattıkları gerçekten bize çok şey kattı. Biz de şu anda yazar olma yolundayız, öyküler yazıyoruz. Bir karma kitapta üç öyküm yayınlanacak, bir öyküm ödül aldı. Arkadaşlarım da aynı şekilde. Çok mutluyum. 11 yıldır dergide yazıyorum, araştırma yapıyorum, çok okuyorum. “Daha ne verebilir ki bana” demiştim ancak hiç aklıma gelmeyen, ummadığım, beni zenginleştiren bilgilerle karşılaştım burada. Sayfalarca not aldım; hiç aklıma gelmezdi bu kadar not alacağım. Konak Belediye Başkanımıza da çok teşekkür ediyorum.”

3-Hüseyin Akkoç
“Daha önce okuduğumuz kitapların canlı tutulması için mükemmel bir fırsat. Buket Uzuner ve İnci Aral Türkiye’nin sorunları, çevre sorunlarını tarihsel boyutta anlattılar. Gülşah Hanım’ın konferansı ile fantezi edebiyata geçtik. Bütün bunları, bizim içselliğimizi zenginleştirmesi bakımından çok önemli buluyorum.”

4-Alev Halavut
“Ben böyle bir etkinlikten çok zevk aldım. Çok sevdiğimiz yazarlarla karşılaşma fırsatı bulduk. Hakan Günday, Buket Uzuner, İnci Aral, Gülşah Elikbank… Çok zengin bir katılım oldu. Çok çok keyifliydi. Yazmak benim için bir rahatlama şekli. Ben burada farklı insanlar tanıdıkça, yazarlardan aldığımız cesaretle yazmaya olan şevkim artıyor. Çok çok güzel ve faydalı bir etkinlik oldu. Benim gibi yazmaya yeni başlamış biri için bulunmaz bir fırsattı bu. Hakan Bey’e çok çok teşekkürlerimizi gönderiyoruz.”

5-Gülşah Elikbank
“Gençler için çok önemli bir etkinlik. Çünkü gençler yazmayı seviyorlar ancak nereden başlayacaklarını bilemiyorlar. Yazmak istiyorum dersiniz ama genelde nereden başlayacağınızı bilemezsiniz. Önemli olan da o başlama noktasıdır zaten. Onu bulduğunuz zaman devam edersiniz. İşte bu etkinliğin önemi orada. Farklı yazarlar nasıl başladığını anlatıyorlar. Ve sırlarını paylaşıyorlar. Burada kendi sırlarımızı ifşa ediyoruz. Bu gençler için önemli çünkü belki birimizin başlangıcından esinlenerek bir başlangıç yapacaklar diye düşünüyorum.”

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.