logo

ÇOMÜ’den Başarı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Bologna süreci uyum çalışmalarını büyük ölçüde tamamlarken, Avrupa Birliği tarafından Diploma Eki Etiketi ( Diploma Supplement Label) ile ödüllendirildi.

indir

ÇOMÜ diplomalarının AB ülkeleri tarafından tanınırlığı bu ek ile resmiyete kavuşmuş oldu. Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve UNESCO tarafından test edilip onaylanmış olan Diploma Eki 2012 – 2015 yılları arasında geçerli olacak. ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar Kampüs FM’de katıldığı bir programda “Diploma Eki Etiketi” ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aras Hisar şunları kaydetti:

“Geçen yıl öğretim üyeleri ve yöneticiler olarak çok çalıştık. Diploma Eki (AKTS Etiketi)’ne başvurduk. Bu etikette çok önemli yol aldık. Biz bu işe başladığımız zaman Avrupa Birliği Uzmanları, Ulusal Ajans uzmanları böyle bir başvuruda bulunmayın alt yapımınız sıfır dediler. Diğer yönetimlerde buna hiç önem verilmemiş, Bologna sürecine hiç giriş yapılmamış bu yüzden tamamen sıfır bir alt yapı söz konusuydu.  Hiçbir şey yapamazsınız diye uyarıda bulundular. Zoru göğüslemek isterseniz başvurun dediler. Bizde yönetim olarak zoru başaracağız dedik ve Diploma Eki’ni almayı başardık. Avrupa genelinde sadece 73 üniversiteye verilmiş bir belgedir. Avrupa standartlarına bakıldığında bu çok iyi bir rakam ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin başarısını gözler önüne seriyor. Bununla ilgili bize YÖK Başkanından bir teşekkür yazısı geldi. Bu başarınızdan dolayı size teşekkür ediyoruz diye. Biz yurtdışında öğrencilerimizin öğrenim görmelerini istiyoruz. Mezuniyet diplomalarının Avrupa’da tanınırlığını sağlamak istiyoruz. Ayrıca Diploma Eki Etiketini oraya koyduğumuz için uluslararası anlamda çok daha fazla öğrenci gelmek isteyecek. Yurt dışından öğrenci almak istiyoruz. Şuan hali hazırla dört yüz civarında yabancı uyruklu öğrencimiz var. Önümüzdeki, bir iki yıl içerisinde bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Bu Diploma Eki tüm üniversitemize hayırlı olsun. Emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum.”

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.