logo

Bakan’dan müjde:”Şiddet mağduru erkekler” için sığınma evi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından şiddet gören erkekler için İstanbul’da sığınma evi açılıyor

BF8A22717155CB2C1BC6

İstanbul’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından şiddet gören erkekler için sığınma evi açılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise sığınma evinin açılacağını twitter hesabından müjdeledi:

“Zaman zaman medyada da yer alıyor. Şiddete maruz kalan erkekler oluyor. Bakanlığımıza ve güvenlik güçlerine bu doğrultuda başvurular da var. Hatta Adana’da şiddet gören erkeklerden biri geçtiğimiz günlerde buton uygulamasından yararlandı. Şiddet gören erkeklere yönelik olarak İstanbul’da bir konukevi açmayı da planlıyoruz. Arkadaşlarımız İstanbul’da şiddet gören erkeklere yönelik konukevi için çalışıyorlar. Şiddet gören erkeklere yönelik konukevi de 6284 sayılı yasada yer aldığı şekilde hizmet verecek.”

Türkiye’de kaç tane kadın sığınma evi var?

Türkiye’de şiddete uğrayan kadınlar için olması gereken sığınma evi sayısı 1400 olarak açıklanmışken sadece 65 tane sığınma evi var. Bu sığınma evlerinin 20’si belediyelere, 5 tanesi STK’lara ve 40 tanesi de SHÇEK’e bağlı. Türkiye’de şiddet mağduru onlarca kadın için sığınma evlerinin sayısının 65 olmasına, sayılarının artırılması için hiçbir çaba gösterilmemesine rağmen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in müjdesi ile erkek sığınma evlerinin açılmasının nedeni ise bilinmiyor.

 

Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.