logo

8 bin 500 yıllık İzmir, 6 bin sayfalık ansiklopedi oluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent için bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışma olan 6 bin sayfalık İzmir Kent Ansiklopedisi’nde mutlu sona yaklaştı.

1-450

300 araştırmacının 2 yıldır üzerinde çalıştığı bu dev eser, Nisan ayındaki Kitap Fuarı’nda görücüye çıkacak. Büyükşehir, “Kentin Belleğine Yolculuk” projesi kapsamında hazırlanan 5 yeni kitabı da okuyucularla buluşturuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), İzmir’in kültür envanteri içinde çok önemli bir yer tutan çalışmalarından İzmir Kent Ansiklopedisi’nde son aşamaya geldi. Her biri 600’er sayfadan oluşan 10 ciltlik ansiklopedi, 7’den 77’ye her kesime hizmet verecek şekilde hazırlandı. Görsel malzemelerle renklendirilen ve konusunda uzman 300 araştırmacı tarafından 2 yıllık süreç içinde hazırlanan ansiklopedi, Nisan ayında düzenlenecek Kitap Fuarı’nda görücüye çıkacak. Yazım işleri tamamlanan ansiklopedinin tasarım ve dizgi işlemleri devam ediyor.

İzmir’in 8500 yıllık tarihsel ve kültürel birikimini bir araya getirerek çağdaş bir kentlilik bilinci oluşturma konusunda çok önemli işlevler görecek olan İzmir Kent Ansiklopedisi, kentin sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel zenginliğini gözler önüne seriyor. İzmir için yapılan en kapsamlı çalışma olan ansiklopedide, sanattan spora, sağlıktan kent mimarisine, kültürden ekonomiye, cadde ve meydanlardan tarihi yapılara kadar her türlü bilgi yer alıyor.

5 yeni kitap daha
Öte yandan, bugüne kadar 102 eserin yayınlandığı Büyükşehir Belediyesi Kent Kitaplığı, 5 yeni kitabı daha araştırmacılar ve okuyucularla buluşturmaya hazırlanıyor. Halen matbaada basım aşamasında olan kitaplar şöyle:
– Prof. Dr. Zerrin Toprak Karaman, Prof. Dr. Ömür Neczam Timurcanday Özmen, Dr. İbrahim Güray Yontar ve Dr. Yunus Emre Özer tarafından hazırlanan “Dış Göçler (İzmir’de Bulgaristan’dan Gelen Türk Soylu Yerleşik Göçmeler)”
– R. Eser Gültekin tarafından hazırlanan “İzmir – Kemeraltı Bölgesi’ndeki Osmanlı Dönemi – Çeşmeleri”
– Hasan Zorlusoy tarafından hazırlanan “17. Yüzyıldan Günümüze Fransız Gezginlerin Gözüyle İzmir”.
– Hamide Bahriyeli tarafından derlenen ve dostlarının dilinden ünlü yazar Tarık Dursun K.’ya armağan kitap olma özelliği taşıyan “Öpüldünüz Çocuklar”
– Salih Özbaran tarafından hazırlanan “Küllerinden Doğan Kasaba – Turgutlu”

20 kitap geliyor
İzmir için İzmir kitapları yayımladıklarını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oktay Gökdemir, bu yıl içinde 20 kitap yayımlayacaklarını ve artık gelenekselleşen “9 Eylül’e 9 Kitap” serisinin bu yıl da devam edeceğini bildirdi.

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.