logo

İzmir Üniversitesi bahar döneminde 13 yabancı öğrenciyi daha ağırlıyor

Bugüne kadar yurtdışından işbirliği anlaşmaları ile 19 yabancı öğrenciyi ağırlayan İzmir Üniversitesi’nde bahar dönemi değişimi hareketliliği yaşanacak. 13 yabancı öğrencinin geleceği üniversitede 8 akademisyen eğitim vermek üzere yurtdışına gidecek, 4 yabancı akademisyen ağırlanacak.

izu_ogrenci_hareketliligi

Erasmus ve Avrupa Birliği dışındaki ülkelerle yürüttüğü çeşitli değişim programlarını 2011-2012 akademik döneminden bu yana sürdüren İzmir Üniversitesi’nde gelen-giden öğrenci trafiği her dönem artıyor. 2012-2013 bahar döneminde Almanya, Kazakistan, Güney Kore ve Polonya’dan toplam 13 değişim öğrencisini daha ağırlamaya hazırlanan İzmir Üniversitesi, yeni işbirliği anlaşmaları yapmak üzere bağlantılar kurmaya devam ediyor.
Yakın zamanda Comenius University in Bratislava ile Uluslararası İlişkiler alanında Erasmus anlaşması imzalayan İzmir Üniversitesi, ABD’deki SUNY Oswego ile öğrenci değişimi anlaşması için temaslarını sürdürüyor. Halen 18 işbirliği protokolü ve 25 Erasmus anlaşması bulunan İzmir Üniversitesi’nden bugüne kadar 23 öğrenci, değişim programlarıyla yurtdışına gitti ve 19 öğrenci İzmir’de ağırlandı. Her akademik yıl en az 50 öğrencinin yurtdışındaki üniversitelere gönderilmesini hedefleyen İzmir Üniversitesi, her dönem de daha fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmak istiyor.

Öğrenci hareketliliğinin yanı sıra, idari ve akademik personel hareketliliğini de uygulayan üniversite, 2012-2013 akademik yılında 4 idari ve 8 akademik personelini yurtdışına gönderecek. Ayrıca anlaşmalı kurumlardan gelen 4 akademik ve 4 idari personeli ağırlamış olacak.

16 ülkeden öğrencilerin buluşma noktası
İzmir Üniversitesi’nin ayrıca Kenya’dan İngiltere’ye, Somali’den Kosova ve Hollanda’ya, aralarında Ukrayna, Tunus, Arnavutluk, İran ve Bulgaristan, Tacikistan ve Suriye’nin de bulunduğu 16 ülkeden 34 adet sürekli eğitim alan yabancı öğrencisi bulunuyor.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.