logo

08 Şubat 2013

‘Eleştiri’ masada

46

EVRENSEL Kültür dergisi Şubat sayısı okuyucularıyla buluştu. Bu sayıda “Eleştiri Gerekli ve Mümkün” dosyasını açtı. Ahu Antmen, Cem Erciyes, Evrim Altuğ, Şenay Aydemir, Zehra İpşiroğlu ve N. Banu Gümüştaş sanat eserinin metalaşmasının en üst düzeye çıktığı koşullarda eleştiri yerini tanıtım ve reklama bırakabilir mi?, “Bunu beğendim, bunu beğenmedim” biçimindeki öznel yargılarla sanat ürünlerinin sağlıklı değerlendirmesi yapılabilir mi? sorularının yanıtlarını arıyor.
Evrensel Kültür’ün Şubat şairleri Mustafa Köz, Selim Şen, İlknur Yatır, Aynur Uluç, Harika Külçür, Ersan Erçelik ve Banu Elçi öykücüsü ise Remzi Karabulut…
Öte yandan hakkını aramak için meydana çıkan, vapur iskelesinde bekleşen, fabrikada çalışan insan kalabalıklarının resmini çizen Derya Ülker’i Ebru Moçoş yazdı. Angelopoulos’un Avcılar filmi ile Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filmindeki benzerliklere dikkat çeken Veysel Atayman iki filmin söylediğini, filmlerin birbirine söylediğini kaleme aldı. Ulaş Başar Gezgin’in yazısı ise son zamanlarda artan sansür ve yasaklamalarını yazdı.

SATIR BAŞLARI

Evrensel Kültür dergisi Şubat sayısından diğer satır başları ise şöyle:
-Hasan Özkılıç yeni çıkan kitabı Zahid’i  bir başka yazar arkadaşı Hayri K. Yetik ile konuştu. – Ahmet Say iki yüzüncü yıldönümlerinde bu iki besteci Wagner ve Verdi’yi  kaleme aldı.
– Damien Hirst’in sergisi yazan Yonca Saka sanatçının ne resim yapabildiğini ne de darbuka çalabildiğini söyledi.
-Özcan Yurdalan editörlüğünü üstlendi ve Doğu illerinde çocuklarla fotoğraf çalışmaları yapıldı. Fotoğrafların bazıları Sennur Sezer’in altyazı/şiirleriyle dergide yer aldı.
-Şafak Pala Bursa’dan bir Abhaz köyünün çekilmemiş fotoğraflarına yazdığı öykülerini Yüzüne Sabah Çiyi Düşmüş adlı kitabında topladı. Bu kitabı yazar arkadaşı Güney Özkılınç’a anlattı.
-Atakan Büke geçen ay ODTÜ’de başlayan ve  başka üniversitelere de yayılan kampüs savaşlarını yorumladı.
Ayrıca, Şafak Pala öykülerini Sabah Çiyi Düşmüş adlı kitabında topladı. Bu kitabı yazar arkadaşı Güney Özkılınç’a anlattı…

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.