logo

07 Şubat 2013

YÖK yasası gelmeden “Üniversite A.Ş.” geldi

AKP’nin atadığı rektörler yeni YÖK yasa taslağının ilk adımlarını üniversitelerinde hayata geçirmeye başladı. Sakarya Üniversitesi rektörü sanayi ile işbirliği içine girmeyi, Anadolu Üniversitesi ise DVD üzerinden eğitim vermeyi amaçlıyor

Yeni YÖK yasa taslağı ile Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas sanayiye ‘ucuz emek gücü’ yetiştirme sözü verirken, Anadolu Üniversitesi de Cambridge Üniversitesiyle birlikte internet üzerinden İngilizce eğitim vermeyi planlıyor. Üstelik bir şirket gibi ‘Herkes İngilizce Öğrenecek’ sloganıyla televizyonlarda reklam veriyor.

SAÜ’ de üniversite sanayi işbirliği

SAÜ rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Üniversite Sanayi İşbirliği Bölgesel toplantısına’ katıldı. Elmas toplantıda üniversitesinde kurulan teknopark sayesinde sanayi ile önemli bir işbirliği içerisine girdiklerini belirtti. Teknopark içerisinde 26 adet şirket bulunduğunu dile getiren Elmas, 7 şirketin üniversite içerisinde önemli bir paya sahip olduğunu söyledi. Konuşmasında Meslek Yüksek Okullarına da değinen Elmas, bu bölümde okuyan öğrencileri sanayiye hazırlamak ve ‘ara eleman’ yetiştirmek için Türkiye’ de model olacak bir proje gerçekleştirdiklerini belirtti. Proje ise 3+1’ lik sistem ile üniversite öğrencilerinin 3 yıllık akademik eğitimden sonra şirketlerde 1 senelik ‘ucuz iş gücü’ olarak çalışmasını öngörüyor. Sanayi ile üniversite işbirliğinin yetersiz olduğunu söyleyen Elmas, bu işbirliğini arttırmak için üniversite içerisinde bir koordinasyon merkezi kurduklarını açıkladı.
Anadolu Üniversitesi reklamlarda
Üniversitedeki piyasacı dönüşümlerden biride Anadolu Üniversitesinde kendisini gösterdi. Anadolu Üniversitesi, Cambridge Üniversitesiyle ortaklaşarak DVD üzerinden İngilizce dersi vermeyi planlıyor. Belirli bir ücret karşılığında okula dahi gitmeden internet üzerinden yapılacak derslerle İngilizce öğrenme garantisi sunuluyor. Anadolu Üniversitesi eğitimin parayla alınıp satılan bir metaya dönüştüğünü ise şirket mantığıyla TV’de reklam vermesiyle ispatlamış oldu. 

Kaynak : 

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.