logo

İzmir’de Bir Ayancık Sergisi

Fotoğraf sanatçısı Volkan Atılgan’ın derlediği, Ayancıklı ailelerin arşivlerinden oluşan ‘Tarabalar – Bir Ayancık Sergisi’, Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

Yıllar önce piknikte dostlarla çekilmiş bir fotoğraf, delikanlıların fotoğraf stüdyosundaki pozları, Lokomotif üstünde bir adam, plajda hayatın keyfini çıkaran bir başkası veya Zingal Orman İşletmelerinde çalışan işçilerin görüntüsü sergiye katılanları geçmişe götürdü.

“Başka bir hayat mümkündü, yeniden mümkün”
8 bin fotoğraf arasından seçilmiş bin fotoğrafın yer aldığı sergiyi derleyen fotoğraf sanatçısı Volkan Atılgan, emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmasında şunları söyledi:“Öncelikle ‘taraba’nın ne olduğundan başlamak gerekiyor. Tarabalar tahta perdelerdir. İnsanlar tarabalardan çıkınca sosyalleşir. Şimdi tarabaların yerini yüksek duvarlar aldı. Biz de o eski günlerin sıcaklığını, herkesin herkese benzemediği zamanları, içtenliği, Cumhuriyetin değerlerine sıkıca bağlanılan günleri ortaya çıkardık. Günümüzde hızla yozlaşan değerlere inat, ‘Başka bir hayat mümkündü, yeniden mümkün’ dedik.”

Türkiye’nin her köşesinde başka bir renk olduğunu vurgulayan Başkan Tartan, Sinopluların özellikle de Ayancıklıların yaşama daha iyimser bakan bir yanı olduğuna değinerek, “Yıllar öncesinin siyah beyaz fotoğraflarına bakınca ister istemez bir özlem oluşuyor. Ama baktıkça detayların da ne kadar önemli olduğu fark ediliyor. Ayancık’ta bir dönemin günlük yaşamı, giyim kuşamı olduğu kadar insanların birbirine duyduğu sevgi ve saygı da fotoğraf karelerine yansımış. Modern zamanlarda unutulan bu iki erdemi, ‘Tarabalar’la yeniden hatırladık” şeklinde konuştu.

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.