logo

“Adalet, Hrant’ın karşısında mı?”

İÜ Hukuk’ta üniversiteliler sordu: “Adalet, Hrant’ın karşısında mı?”
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde kurulan Özgür Düşünce ve Hukuk Kulübü, Radikal gazetesi yazarı İsmail Saymaz, Hrant Dink’in avukatı Fethiye Çetin ve Hrant’ın arkadaşlarından Garo Paylan ile Hrant Dink davasının tartışıldığı bir panel gerçekleştirdi. Panele yaklaşık 350 üniversiteli katıldı.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde kurulan “Özgür Düşünce ve Hukuk Kulübü”  “Hrant Dink davasına bakıp adaleti aramak’’ isimli panelle ilk etkinliğini gerçekleştirdi.

Etkinliğe konuşmacı olarak, Radikal gazetesi yazarı İsmail Saymaz, Hrant Dink’in avukatı Fethiye Çetin ve Hrant’ın arkadaşlarından Garo Paylan katıldı, panelin moderatörlüğünü İ.Ü İnsan Hakları kürsüsünden kulüp danışmanı Dr. Mert Ertan yaptı.
 Etkinliğin açılış konuşmasını “Özgür Düşünce ve Hukuk Kulübü” adına kulüp başkanı Gökay Işık yaptı. Işık konuşmasında böyle bir kulübün ihtiyacından ve önlerinde yoğun bir etkinlik programı olduğundan ve bu etkinliklerin sadece panelle sınırlı kalmayacağından bahsetti.
Panelin ilk konuşmacısı Av. Fethiye Çetin; 6 yıl boyunca mahkeme önlerinde nasıl adalet aradıklarını anlatarak, Hrant’ın katillerinin devlet kademesinde nasıl terfi ettiklerini ve cinayet işlendiğinden bugüne iktidarda olan AKP’nin cinayette sorumluluğu bulunan kamu görevlilerini terfi ettirerek, Hrant’ın cinayetinin sorumlusu olduğunu dile getirdi.
Fethiye Çetin’den sonra söz alan İsmail Saymaz, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması ve bu cinayetlerle hesaplaşılması gerektiğini belirterek, bu cinayetlerin failinin, cinayetlerin üstünü örten devlet olduğunu söyledi. 
Saymaz’ın ardından sözü Hrant’ın arkadaşlarından Garo Paylan aldı. Paylan, Türkiye’de Ermeni olmanın zorluklarına ve ötekileştirilmeye dikkat çekti. Kendi çocukluğundan ve Hrant’la geçirdiği 10 yıldan alıntılar yapan Paylan, adalet yerini bulana kadar mücadelelerinin süreceğini söyledi.
 Yaklaşık 350 kişinin katıldığı etkinlik Hukuk Fakültesi’nde büyük bir ilgiyle karşılandı.
Kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.