logo

Celal Bayar Üniversitesi Vakfı 2013 Yılı Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı yapıldı

Celal Bayar Üniversitesi Vakfı 2013 yılı bilgilendirme ve istişare toplantısı, Rektörlük Sosyal Tesislerinde gerçekleşti. Üniversite ve üniversite vakfının mevcut sorunları ve çözümleri hakkında bilgi alışverişinde bulunulan toplantıya Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Baro Başkanı Av. Zeynel Balkız, İl Emniyet Müdürü Yunus Çetin, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali Çelik ve Prof. Dr. Erdoğan Özkaya, Celal Bayar Üniversitesi Vakfı Başkanı Zafer Ünal, dekanlar, il müdürleri, oda başkanları, işadamları ve vakıf üyeleri katıldı.
Yapılan toplantıda ilk konuşmayı Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli yaptı. 2011-2012 yıllarında üniversitenin geldiği noktayı anlatan Prof. Dr. Pakdemirli, “Üniversitemiz son iki yıl içerisinde fakülte sayısını ikiye katlayarak 10’a çıkarmış ve fiziki anlamda büyük yol kat etmiştir. Bilgisayar Mühendisliği (%100 İngilizce), Sanat Tarihi, Organik Tarım, Özel Güvenlik ve Koruma, Emlak ve Emlak Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İnsan Kaynakları ve Yönetimi gibi pek çok yeni bölüm açılmış, ayrıca Maliye Yüksek Lisans ve Bilgisayar Programcılığı Ön Lisans bölümlerinde uzaktan eğitime geçilmiştir.
 
Hedefimiz 50 bin öğrenci
2009-2010 yıllarında üniversitedeki öğrenci sayımız 28 bin iken, bu rakam bugün 37 bine yükselmiş durumdadır. Hedefimiz öğrenci sayısını 50 bine çıkarmaktır. Üniversitemiz akademik başarılara büyük önem vermektedir. Geçtiğimiz yıl toplam 58 akademik personelimize farklı dallarda ödül verilmiştir. Ödül kazanan öğretim üyelerimize ise Bilimsel Araştırma Projeleri Birimimizden özel ödenek tahsis edilmektedir. 2011-2012 yıllarında toplam 685 akademik kadro ataması yapılmıştır. Manisa’daki kurumlarla işbirliği konusunda birçok çalışmalara imza atılmış, pek çok proje üretilmiştir. Teknopark müracaatımız Bakanlar Kurulu’nda onaylanmış ve hayata geçme aşamasına gelmiştir. Mühendislik Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin yeni binaları için TOKİ ile protokol imzalanmıştır.
 
Hayırseverlerin desteklerini bekliyoruz
Ancak, her geçen gün büyüyen ve gelişen üniversitemizde, yeni binaların devlet ödenekleriyle zamanında yapımı zor olmaktadır. Bu konuda hayırseverlerin ciddi anlamda desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bunların yanı sıra, öğrencilerimiz için açtığımız vakıf burs fonuna da desteklerinizi talep ediyoruz” dedi.
Celal Bayar Üniversitesi Yükseköğrenim Vakfı Başkanı Zafer Ünal ise, vakfın bundan sonra çok aktif çalışacağının altını çizerek, “Geçen yıl yaptığımız toplantıyla vakfımızı harekete geçirdik. Şu ana kadar 300 öğrencimize burs verir konuma geldik. Birçok insan burs veriyor, ancak vakıf çatısı dışında burs veren kişi ve kurumları vakfımızın çatısı altında toplamaya çalışıyoruz. Bu konuda Manisalıların ilgi ve alakasını bekliyor ve davetimize katılan başta Valimiz Sayın Halil İbrahim Daşöz olmak üzere herkese çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz üniversitenin geldiği nokta itibarıyla duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Üniversitemizin gelişimi konunda çok büyük adımlar atılmakta. Öğrenci sayımız 37 bin gibi önemli bir rakam. Hocamızın koyduğu hedef olan 50 bin öğrenci sayısı da bizlere heyecan veriyor. Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli’yi ve öğrencilerimize maddi destek konusunda başarılı adımlar atan Vakıf Başkanı Zafer Ünal’ı yürekten kutluyorum. Üniversitemizin desteğe ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Bu anlamda, Manisalı işadamlarına çağrıda bulunmak istiyorum.  En büyük potansiyelin sanayide olduğuna inanıyorum. Bu kilidi hepimizin açması gerekiyor ve herkese görev düşüyor. Ülkemizde en çok burs veren ilçe, Manisa’mızın Turgutlu ilçesi ve bu bursu da sadece bir kişi, 1500 kişiye burs veren Seramik San’ın sahibi Ali İhsan Demirdöver sağlıyor. Manisalı işadamlarımız da Ali İhsan beyi örnek alarak, belli sayıda burs verebilirler. Yapılan toplantının bir önceki toplantıya göre daha kalabalık olması umutlarımızın artmasını sağlıyor. Toplantıyı düzenleyen üniversitemize, katılım gösteren vakıf üyelerine, akademik personele ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine teşekkür ediyorum” dedi. Toplantı, katılımcıların görüş ve önerilerini aktarması ile sona erdi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.