logo

“3 çocuğu olan kadının siyaset yapacak vakti olmaz”

İzmir Üniversitesi’nde öğrenciler ile bir araya gelen Hatice Tatlı, kadının siyasette daha fazla yer alabilmesi için önce şartların iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Geçmiş yıllarda Bayraklı Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekilliği görevlerinde bulunan Hatice Tatlı, Kadın ve Toplum dersinde yaptığı sunumla İzmir Üniversitesi öğrencilerine hitap etti. Kadının hayattan beklentilerini, “Kadın önce emeğinin karşılığını almak, şiddet görmemek, toplumda belli bir yere sahip olmak ve siyasette yer almak ister” sözleri ile ifade eden Tatlı, toplumsal anlayışta da köklü değişikliklere gidilmesi gerektiğini söyledi.

Atasözlerinde bile yer yok
Kadına karşı zihniyetteki sorunun kültürel olduğunu belirten Tatlı, “Türkçede kullanılan 17 bin atasözünün 300 tanesinde kadınlar var. Bunların sadece 60 tanesi analık vasfı ile kadını övüyor, 20 tanesi nötr. Geri kalan 200 tanesi de kadını yerden yere vuruyor” dedi. Annelik ve eşliğin yanında iş yaşamında kadının var edilmemesinin siyasete de olumsuz yansıdığını vurgulayan Tatlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de 12 milyon ev kadını var işsiz olarak nitelendirilen. Oysa bu kadınlar günde 3 öğün aşçı, 3 öğün bulaşıkçı, haftada iki gün çamaşırcı ve ütücü, her gün temizlikçi, tam gün de çocuk bakıcısı. 1 çocuk demek, çocuk kendi ihtiyaçlarını karşılar duruma gelene kadar kadının hayatından giden en az 3 yıl demektir. 3 çocuk ise kadına siyasi hayatta yer yok demektir. 3 çocuğu olan kadının siyaset yapmaya vakti olmaz.”

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.