logo

Özel üniversitelerin önündeki engel: ”Anayasa”

Çağlayan’daki İstanbul Florence Nightingale Hastanesi açılışına katılan Recep Tayyip Erdoğan yeni YÖK yasası ile açılmak istenen özel üniversiteler için anayasa değişikliğinin mesajını verdi

Açılıştaki konuşmasında sosyal devletçilikten başlayıp hizmeti halkın ayağına götürmekten bahseden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni YÖK yasası ile müjdesi verilen ve eşit eğitim hakkı için; bilgiyi, bilimi, eğitimi üzerinden kar elde edilebilir hale getiren özel üniversitelerin gerekliliğinden söz etti. Vakıf üniversitelerinde kirli oyunlarla yapılan para aklama operasyonlarının legal bir zemine çekileceğini itiraf etti. YÖK yasasının geçmesi için parasız ve eşit eğitim hakkının vurgulandığı anayasadaki maddelerin değiştirilme çabasına girileceğinin mesajlarını verdi. Başbakan’nın açıklaması ise şöyle:

Hastaneleri birleştireceğiz dediğimizde herkes bizimle dalga geçiyordu. Artık vakıf olayını da farklı düşünüyorum. Üniversite olayında vakıf üniversitesini kaldırmamız lazım. Nasıl ki orta öğretimde, lisede özel sektör olarak bu yapılabiliyorsa üniversitelerde de özel sektör olarak üniversite kurulabilmelidir. Özel sektör ticari amaçla bu işi yapabilmelidir. Vakıf anlayışıyla bu olmaz. Niye- Oraya muvazaa geliyor. Bu muvazaayı ortadan kaldırmamız lazım. Ne lüzumu var muvazaayla bu iş el altından yürütülüyor. Bunun da önünü açmak suretiyle bu adımın atılmasını sağlayacağız. Bu konuyla ilgili diğer siyasi partilerle anlaşmamız gerekiyor. Çünkü Anayasa değişikliği icap ediyor. Şehir hastanelerini inşallah kuruyoruz. Burada yargıda bir sıkıntımız var. Yargıdaki sıkıntıyı yasal bir düzenlemeyle aşmaya çalışıyoruz.

kaynak: 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.