logo

“Görgünün göstergesi eskiden resim ve heykeldi, bugün cep telefonu ve araba”


İzmir Üniversitesi’ne konuk olan Heykeltıraş Şeyma Çobanoğlu, değişen toplum ile birlikte bilgi ve görgü kuralları ve insanların sanata bakış açılarının da değiştiğini söyledi.

İnciraltı Kent Ormanı’nda da bir eseri bulunan Heykeltıraş Şeyma Çobanoğlu, İzmir Üniversitesi’nde Kadın ve Toplum dersine konuk oldu. Sanat eğitimi alan kadınların çoğunlukta olmasına rağmen sanatını icra eden erkeklerin kadınlardan daha fazla iş ve sanat dünyasında kabul gördüğüne dikkat çeken Çobanoğlu, “Özellikle heykel konusunda iş teklifleri daha çok erkeklere geliyor ve kadınların daha başarısız olacağı ön görülüyor. Oysa kadınlar sanatta daha sabırlı ve yaratıcı. Erkekler için ana renkler varken kadınlar beyazın tonlarını görecek kadar detaycı” diye konuştu.

Devlet teşviki yetersiz
Avrupa’da büyük destek gören sanat dallarının Türkiye’de devlet teşviki almak konusunda büyük sıkıntı yaşadığına değinen Çobanoğlu, ekonomik ve teknolojik gelişmelerin, kişilerin sanat algısını da etkilediğini söyledi. Çobanoğlu, “Son model otomobil tasarımı da estetiktir. Ancak eskiden bilgi ve görgünün göstergesi olarak resim ve heykel satın alınırken artık bunların yerini cep telefonları ve otomobiller almış durumda. Toplumlar bu konuda bir yozlaşmaya doğru hızla yol alıyor” saptamasında bulundu.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.