logo

Cüppelerini tutuklu arkadaşları için erken giyecekler

“Türkiye’de o kadar çok hukuksuz dava var ki bu sayede hukuku öğrendik” diyen Hukuk Fakültesi öğrencilerinden oluşan Kolektif Hukuk Birimi de “Cüppelerimizi erken giyinip 17 Ocak’ta, 9 aydır hiç yargılanmadan tutuklu bulunan arkadaşlarımızı almaya gideceğiz” diyorlar

10 Nisan 2012 günü sabah saatlerinde evlerine yapılan operasyonlarla gözaltına alınarak 13 Nisan’dan bu güne kadar tutuklu olarak ‘yargılanan’ üniversite öğrencileri, 17 Ocak’ta ilk kez hâkim karşısına çıkacaklar.

Halkların kardeşliğini savundukları için gözaltına alınıp, trajikomik delillerle 9 aydır tutuklu bulunan öğrencilerin iddianamelerinde “Not defterlerinde tiyatrolu müzikli etkinlik, yaz kampı hazırlıkları notları bulundurmak; Cesur Yürek filmini izlemek, İlkay Akkaya’nın numarasını bulundurmak…’’ gibi suç delilleri bulunuyor.

Davadaki hukuksuzluklara dikkat çekmek isteyen Kolektif Hukuk’un çağrısı şöyle:

“Tutuklu yargılamanın istisna olması gerekirken, bu davalar uzun tutukluluk sürelerinin insan haklarına aykırılığını, hukuksuz ve somut olmayan delillerle yargılamaların, yargı kurumlarının güvenilirliğini ve ciddiyetini ortadan kaldırdığını gözler önüne seriyor. 
Oscar ödüllü filmlerin terör, sanatçıların terörist olarak nitelendirildiği bu iddianameler; gerekçesiz ve delilsiz olarak üniversitelilerin tutuklanmasına yol açıyor.

Pek çok tutuklu üniversitelinin yargılandığı ülkemizde bizler Hukuk Fakültesi öğrencileri olarak o kadar çok komik deliller ve hukuksuz davalar gördük ki, hukuku bu davalara gidip gelirken öğrendik. 

17 Ocak’ta gerçekleşecek olan içinde arkadaşlarımız Oğuz ve Kadir’in de bulunduğu dava, Mel Gibson’ın bile terörist ilan edilebildiği bir dava olarak tarihe geçecek nitelikte.

Bizler Hukuk Fakültesi öğrencileri olarak bu hukuksuzluğa son vermek için cüppelerimizi erken giyinip 17 Ocak’ta saat:09.00’da Kadir’i, Oğuz’u ve diğer arkadaşlarımızı almak için Çağlayan Adliyesi’nde olacağız. 

Hukuk Fakültelerindeki tüm arkadaşlarımızı da cüppelerimizle gerçekleştireceğimiz basın açıklamasına ve ardından duruşmayı izlemeye, 17 Ocak Perşembe saat 9’da Çağlayan Adliyesine çağırıyoruz.’’

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.