logo

12 Ocak 2013

Türkiye’nin en genç yazarı kitabını tanıttı

Türkiye’nin en genç yazarı unvanını almaya hak kazanan Muğla Türdü 100. Yıl ortaokulu 6. Sınıf öğrencisi Şefika Güney  “Melis” adlı kitabının tanıtım programı Muğla Özel İdare toplantı salonunda yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nca, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen “Türkiye Okuyor Kampanyası’ na paralel olarak 2011 yılında dördüncüsünün düzenlendiği “Konuşan Kitap Şenliği’nde, Güney en çok kitap okuyan öğrenci ve yazdığı kitap ile 2012 yılında Türkiye’nin en genç yazarı unvanını almaya hak kazandı.

Tanıtıma Muğla Valisi Fatih Şahin, Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar ve okul öğretmenleri ile öğrencileri katıldı. Slayt gösterileri ile düzenlenen tanıtım toplantısında Şefika Güney’in özgeçmişi anlatılırken, yeni kitabı “Melis” tanıtıldı.

Muğla Valisi Fatih Şahin konuşmasında, “Türkiye’deki bütün çocuklar geleceğimiz. Hepsinin ayrı ayrı başarıları vardır mutlaka. Kişi yeterki istesin. Azmetsin. Çabalasın. Şefika Güney’i gönülden tebrik ediyor ve bütün çocuklarımıza örnek olmasını diliyorum. Daha nice Şefikalar bizi bekliyor. Her çocuk zekidir başarılıdır. Yeterki ne istediğini bilsin hedeflerine ulaşmak için çalışsın. Biz başarının yanındayız. Çocuklarımızın her zaman her alanda yanında destekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Toplantıda konuşan Şefika Güney; “Kutsal dinimizin ilk ayeti bize oku der. Peygamber efendimiz bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum. Diyor. Yine eski devirlerde suç işleyen birisinin cezası altı kişiye okuma yazma öğrettiğinde affediliyordu. Kitap sayısının az olduğu dönemlerde bile kıraathanelerde yüksek sesle kitap okunur ve tartışmalar yapılırdı. Tarihimizde ve kültürümüzde kitap okumanın önemi çok büyüktür. Günümüz toplumlarında ise televizyon ve bilgisayarın yaygınlaşması üzerine kitaba karşı olan ilgi azalmıştır. Sadece biz çocuklar değil, veliler bile televizyon ve bilgisayara saatlerce zaman ayırıyorsunuz. Sayın velilere seslenmek istiyorum. Bizlere pahalı oyuncaklar aldınız, bizlere pahalı cep telefonları ve bilgisayarlar aldınız. Bizlere pahalı giysiler aldınız. Yada almak istediniz. Bizlere pahalı tatiller yaptırdınız. Yemediniz yedirdiniz, giymediniz giydirdiniz. Bunlar için sizlere çok teşekkür ediyorum. Sevgili arkadaşlar, ben 6. Sınıfa giden bir öğrenciyim. İki yıl üst üste Türkiye’nin en çok kitap okuyan öğrencisi seçildim. 11 yaşında yazdığım kitap ile en genç yazar oldum. Benim sizden bir farkım yok. Aramızdaki tek fark boş zamanlarımızı nasıl değerlendirdiğimiz. Ben hafta içi televizyon ve bilgisayar açmam. Her gün iki saatimi derslerime iki saatimi okumaya ve iki saatimi dinlenmeye ayırırım. Kitap okudukça duygu ve düşüncelerimi daha iyi ifade ediyorum. Daha da önemlisi kitap okudukça derslerimde daha başarılı oluyorum” dedi.

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.