logo

Redhack KTÜ’nün yolsuzluklarını açıkladı

Son günlerde YÖK’ün sitesini hackleyerek üniversitelerin yolsuzluklarını bir bir ortaya çıkaran Redhack, şimdi de KTÜ yönetiminin yaptığı yolsuzluğu açıkladı

Redhack’in Twitter’de açıkladığı belgelerde, KTÜ yönetiminin üniversitelilerden topladığı zorunlu bağışlarla ilgili YÖK tarafından açılan soruşturmanın gerekçeli kararı bulunuyor. Belgelerde üniversite yönetiminin öğrencilerden, ne sebeple olursa olsun, katkı payı dışında herhangi bir kayıt parası alamayacağı belirtiliyor. Bu doğrultuda, üniversitenin öğrencilerden kayıt esnasında 100 TL, her dönem başı 25 TL kayıt parası almasının mevzuata aykırı olduğu belirtiliyor.Ayrıca açıklanan belgelerde, toplanan bağış paralarının üniversiteye ait bir banka hesabında toplandığını, daha sonra bu paraların hukuk dışı yollarla KTÜ Güçlendirme Vakfı’na aktarıldığı söyleniyor.

Belgelerde açıklanan bir başka gerçek ise bağış paralarının aktarıldığı vakıf hesabından bazı üniversite personellerine para aktırımı yapıldığını gösteriyor. Bu soruşturma doğrultusunda dönemin KTÜ rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen’e ve bir rektör yardımcısına kınama cezası veriliyor.

‘’Mahalle baskısı’’ değil, ‘’zorunlu bağış’’

Açılan soruşturmanın karar gerekçesinde üniversitelilerden toplanan bağış paralarının zorunlu olarak  toplandığı şeklinde yorumlanamayacağı, öğrencilerin ‘’Mahalle baskısı’’ sendromuyla zorunlu bir ücret sanarak bağışta bulundukları belirtiyor. Ancak YÖK’ün bu tespitinin aksine zorunlu bağışları ödemeyen üniversitelilerin ders kayıtları KTÜ yönetimi tarafından yapılmamış ve mağdur edilen üniversiteliler rektörlük önünde 21 gün boyunca, kazanımla sonuçlanan bir oturma eylemi yapmışlardı.

Dönemin KTÜ rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen’in rektörlüğü boyunca KTÜ’de devam eden zorunlu bağış soygunu, beraberinde üniversitelilerin yoğun bir mücadelesini de getiriyordu. Yaklaşık altı yıl süren süreç içersinde üniversiteliler; basın açıklamaları, yürüyüşler, skeçler düzenlemiş ve KTÜ yönetimi tarafından bir çok soruşturma geçirmişler, cezalar almışlardı. Son olarak zorunlu bağışları ödemeyen üniversitelilerin ders kayıtlarının yapılmamasıyla üniversiteliler, KTÜ Öğrenci Kolektifi öncülüğünde bir oturma eylemi başlatmış ve 21 gün sonunda uygulama fiilen kalkmıştı.

Üniversitelilerin konuyla ilgili verdiği mücadele örnekleri;

http://www.kolektifler.net/manset/6664/ktu-ogrenci-kolektifi-oturma-eylemi-baslatiyor

http://www.kolektifler.net/manset/6668/ktu-39de-oturma-eylemi-suruyor

http://www.kolektifler.net/manset/6684/ktu-kolektif-zorunlu-bagis-varsa-size-rahat-yok

http://www.gunebakis.com.tr/haber/zorunlu-bagisi-durdurdular-62237.html


Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.