logo

Akademi YÖK yasasına karşı ayakta

Ankara’da üniversite bileşenleri yeni YÖK yasa taslağına ve AKP’ye karşı bir yürüyüş gerçekleştirdi

Üniversite bileşenleri Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü önünde bir araya gelerek Sakarya Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yürüyüşü Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, Başka Hacettepe Yok İnisiyatifi, Ege Öğretim Elemanları Derneği, Isparta Öğretim Üyeleri Derneği, Hatay Üniversite Öğretim Elemaları Derneği, Mülkiyeliler Birliği Derneği, ODTÜ Mezunları Derneği, Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği, Trakya Üniversite Öğretim Elemanları Derneği, Üniversite Konseyleri Derneği ve Van Üniversite Öğretim Elemanları düzenledi.

AKP’nin üniversiteye yönelik tüm saldırılarına karşı bir araya gelen üniversite bileşenleri hep bir ağızdan “AKP’ye bırakma üniversitene sahip çık” sloganını attı. AKP’nin bilim düşmanı gerici politikalarından da bahsedilen açıklamada ODTÜ’de yaşananlara da değinildi.

Basın açıklamasında “ODTÜ’de yaşananlar AKP’nin YÖK de dahil olmak üzere onca gücü ele geçirmesine rağmen üniversitelerdeki direnci kıramadığını gösterdi. ODTÜ’yü kınayan bir metne emirle imza atan rektörler akademi adına yüzümüzü kızartırken ODTÜ’yle birlikte ayağa kalkan tüm akademisyenler ve öğrenciler geleceğe ve ülkeye olan inancımızı tazelediler.” denildi.

Yürüyüşe çevreden de yoğun destek ve katılım gerçekleştiği gözlendi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.