logo

28 Kasım 2012

ODTÜ öğrencileri tutuklu arkadaşlarının eğitim hakkı için yürüdü

ODTÜ’de üniversiteliler, halen tutuklu bulunan ODTÜ öğrencisi İlhan Kaya ve Ertan Sinan Şahin’in sınavlara alınmamasını protesto etti. Rektörlük önünde gerçekleştirilen eylemde yeni YÖK Yasası’na da hayır dendi


Geçtiğimiz yıl tutuklanan İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi İlhan Kaya ve geçtiğimiz günlerde tutuklanan Fizik Bölümü öğrencisi Ertan Sinan Şahin’in, diğer üniversitelerdeki tutuklu öğrencilerin aksine keyfi şekilde sınavlara alınmaması ODTÜ öğrencileri tarafından protesto edildi.

ODTÜ yönetiminin keyfi biçimde ders kayıt onaylarını yapmadığı ve sınav haklarını da ellerinden aldığı öğrenciler hakkında kesinleşmiş bir hüküm bulunmadığı halde, bu şekilde suçu kesinleşmeden okul tarafından da cezalandırılıyor.

Ülkedeki baskı atmosferi ile ilgili yaptığı açıklamalar ile dikkat çeken ODTÜ yönetiminin keyfi biçimde tutuklu öğrencilerin eğitim hakkını kısıtlamasına karşı çıkan öğrenciler, yaptıkları yürüyüşün ardından rektörlük önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Aynı saatlerde rektörlük binasında devam eden senato toplantısında tartışılan YÖK Yasasına da karşı olduklarını belirten öğrenciler, her iki sürecin de takipçisi olacaklarını dile getirerek bina önünden ayrıldılar.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.