logo

28 Kasım 2012

ilk ‘Hidrojen Yakıt Dolum İstasyonu’ İstanbul’da kuruldu

Haliç’in kenarında kurulan ve dünyada kara ile denize aynı anda hizmet verebilen ilk ‘Hidrojen Yakıt Dolum İstasyonu’nu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tanıttı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi (ICHET)’nin katkılarıyla hidrojen emisyonlu otomobiller ve tekneler için istasyon kurdu. Türkiye’nin ve İstanbul’un ilk ‘Hidrojen Yakıt Dolum İstasyonu’, Haliç’in kenarında Feshane Kültür Merkezi’nin otoparkında kuruldu. Türkiye Hidrojen enerjisinin kullanımı, kara ve deniz trafiğinde İstanbul’dan başlıyor.

İstasyonun tanıtımında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gelecek kuşaklara yaşanabilir kentler bırakmak istediklerini belirterek, doğa dostu hidrojen otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte istasyonların sayıları da arttırılacağını söyledi. Hidrojen tek emisyonu su olan temiz ve çevreci bir araç yakıtı olma özelliği yanında, herhangi bir dış doğal kaynağa bağlı olmaksızın yerel imkânlarla yine sudan üretilebildiğini belirtti.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.