logo

27 Kasım 2012

BDP’li vekillerin fezlekeleri Meclis’te


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerinin ardından, 9 BDP’li milletvekili ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk’un dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarına ilişkin yaptığı açıklamanın ardından BDP’li milletvekilleri hakkında hazırladığı fezlekeleri hemen Meclis’e gönderdi.

Savcılık, kendi sorumluluk alanında katıldıkları faaliyetlerde konuşmalar yapan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ile birlikte BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Özdal Üçer, Emine Ayna ve Nursel Aydoğan’la ilgili inceleme başlatmıştı. Savcılık, milletvekillerinin katıldıkları etkinliklerde bazıları hakkında 5’e varan fezleke hazırladı. BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebi ile hazırlanan fezlekeler, Adalet Bakanlığı tarafından Başbakanlığa gönderilmişti. Fezlekeler bugün Başbakanlık’tan Meclis Başkanlığı’na gönderildi. Meclis Anayasa Adalet Karma Komisyonu’nda ele alınacak olan fezlekeler, komisyonda oylandıktan sonra Meclis Genel Kurulu’na gelecek.

KILIÇDAROĞLU: KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI HARİÇ BÜTÜN DOKUNULMAZLIKLAR KALKSIN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarına ilişkin, “CHP’nin görüşü çok açık; kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kalksın” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısının ardından gazetelerin, BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmalarına ilişkin sorusunu yanıtladı. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:
“CHP’nin görüşü çok açık; kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar kalksın. Yolsuzluk yapanın, hırsızlık yapanın, ihaleye fesat karıştıranın, TBMM’de ne işi var? Bunları yapan insanlar halkın çıkarlarını düşünmezler, o nedenle bizim dokunulmazlıklar konusundaki tavrımız belli. A’nın dokunulmazlığı kalksın, B’ninki devam etsin, bu değil. İlke kararı alacağız, ilkeli siyaset izleyeceğiz. Biz ilkeli siyaset izleriz. Nedir ilkemiz; kürsü dokunmazlığı olsun, milletvekili düşüncesini söylesin ama onun dışında dokunulmazlıklar olmasın, kabul etmiyoruz.”

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.