logo

26 Kasım 2012

 Kadınlar şiddete karşı alanlarda

İstanbul’dan Van’a 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü’nde binlerce kadın alanlara çıktı. Birçok kentte polis barikatına rağmen yürüyen kadınlar  “Kadını” bakanlığın adından bile çıkaran, kadına aile dışında yaşam hakkı tanımayan AKP hükümetinin cinsiyetçi politikalarını protesto etti, tecavüzcüleri aklayan yargı kararlarına da tepki gösterdi.

Polis birçok bölge ilinde kadınların yürüyüşünü barikatlarla engelledi. Diyarbakır’da aralarında Milletvekili ve BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın da olduğu yüzlerce kadının yürüyüşe geçmesine izin verilmedi. Yasağı kabul etmediklerini söyleyen kadınlar, barikatı aşmak isteyince arbede yaşandı. Bazı kadınlar polis tarafından hırpalanırken, Emniyet Müdürü’nün, Gülten Kışanak’a yönelik “Polis araçlarına bomba atıyorsunuz” sözleri tepki topladı.

İSTANBUL’DA KADINLAR TÜM RENKLERİYLE ALANDA

İstanbul’da kadınlar tüm renkleriyle şiddete karşı yürüdü. Evlerden, iş yerlerinden, okullardan alanlara çıkan kadınlar, “Kadına şiddeti durduracağız” dedi. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla yapılan eylemlerin adresi Taksim oldu. Gün boyu süren eylemlerde kadınlar İstiklal Caddesi’nde “mücadele” vurgusu yaptı.

ERKEK VURUYOR, DEVLET KORUYOR

Asla yalnız yürümeyeceksin… Bu sloganla simgeleşen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi kadınlar, Tünel Durağından Taksim Meydanı boyunca ‘adalet’ diye haykırdı. Bir elinde eşleri, babaları yani en yakınları tarafından öldürülen kadınların fotoğrafları, diğer elinde karanfil taşıyan kadınlar, “Dayak, ölüm, tecavüz kadına yönelik her türlü AKP iktidarı döneminde arttı. Peki neden? Çünkü Hükümetin çıkardığı yasalar kadını korumuyor” dedi.

Kadınların talepleri sloganlar ve dövizlerde hayat buldu: “Adalet biziz, susmayacağız”, “Yaşam hakkımızı alacağız”, “Delilleri karartma, katilleri yakala”… “Güldünya Töre için, Esin Güneş için, Zeynep Yılmaz için, Sevda Kaya için, Emine Yayla için adalet…”

BU İSTATİSTİKLERİ YORUMLAYIN

Eylem boyunca kadınlar kadın cinayetlerinin istatistiklarinin olduğu dövizler de taşıdı. “Her gün beş kadın öldürülüyor”, “Kadınları yüzde 34 eşleri ve eski kocaları vuruyor. Yüzde 19 ise fili meçhul” diyen kadınlar, kadın yaşamını istatistiklere sığdıranların bu rakamları yorumlamasını istedi.

HÜKÜMETE MESAJ

Kadınlar, AKP Hükümeti’ne de önemli sorular sordu: “Koruma talep etmemize, karakola gitmemize rağmen neden öldürülüyoruz?”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in kadın cinayetlerini durduracağını söylerken her dakika yeni kadın cinayetlerinin yaşandığını vurgulayan kadınlar, hükümetin gerçek yasalarla kadınları koruma altına almasını, yargılamalarda delillerin karartılmamasını istedi.

SADECE KADINLAR YOKTU

“Kadına şiddete dur”, “Kızımın hesabını soruyorum” diyen erkekler de eylemdeydi. Kadınlarla beraber yürüyen erkekler  kadına yönelik şiddeti lanetledi.

KARANLIĞA MOR IŞIK

25 Kasım Kadın Platformu ise akşam saatlerinde büyük bir yürüyüş gerçekleştirdi. Galatasaray Meydanında bir araya gelerek şiddete karşı çığlığını yükseltti kadınlar, sloganları öfkeliydi; kadını dövene, öldürene, tecavüz edene ve şiddetten korumayana, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” ve “Kimsenin namusu olmayacağız” diyerek tepki gösterdi.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak ve sanatçılar da yürüyüşteydi. Yaptıkları açıklamalarda kadınlara “mezar ya da cezaevi” seçeneklerinin dayatıldığına vurgu yapan kadınlar, “Tıpkı ‘çözümü’ tecavüzcüsünü öldürmekte bulan Nevin gibi. Nevin’in isyanın görüyoruz, tecavüzün şiddetini anlıyoruz demek için buradayız” diye haykırdı.

‘KADIN DÜŞMANI İKTİDAR YARGISI’

Kadın cinayetinin faillerine, “İyi hal, haksız tahrik” indiriminin yapılmasına tepki gösteren 25 Kasım Kadın Platformu’ndan kadınlar, “Bu kararlar, yargının da kadın düşmanı iktidarın yargısı olduğunu gösteriyor. Kadın katilleri, tecavüzcüler indirimli cezalarla ‘ailenin içine’ dönüyor” dedi. Hükümete de seslenen kadınlar, “Kadınları kuluçka makinesi olduğunu sanan Başbakana sersleniyoruz! Türkiye ‘kadın erkek eşitliğinde’ 134 ülke arasında 124. sırada. Kadın katliamında ilk beşin içinde yer alıyor. Haberiniz var mı?” diye sordu.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.