logo

24 Kasım 2012

Diyanet İşleri’nden İslam Üniversitesi müjdesi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Avrasya İslam Şurası’na katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam Üniversitesi kurulacağı sinyallerini verdi

Tayyip Erdoğan’ın dinine ve kinine bağlı gençlik tarifinden sonra birbiri ardına gelen açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Avrasya İslam Şurası’nda İstanbul’daki İslam ülkelerinin temsilcileriyle buluşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez,  üniversitelere gericiliği yerleştirmenin de ötesinde olan İslam Üniversiteleri fikrini ileri sürdü.

Avrasya’da Müslümanların Geleceği konulu oturumda kapanış konuşmasını yapan Görmez, “İstanbul’da Avrasya İslam Şurası’nın bir merkezi olacak. O merkezde bir sekretarya olacak. Avrasya İslam Şurası’nın bir genel sekreteri olacak. Rusya, Orta Asya, Kafkasya, Balkanlar, Avrupa’daki müftülerin ortaklaşa belirlediği bir ismi üye olarak verecekler. Biz de seçtikleri ismi, burada görevlendireceğiz. Türkiye de dâhil toplam 6 kişilik heyet, bizi 24 saat temsil edecek. Sürekli bizimle iletişim halinde olacak. Siz istediğiniz zaman o merkeze ulaşacak, sorularınızı soracak ve bilgiler alabileceksiniz. Dolayısıyla Avrasya İslam Şurası’nın kalıcı bir sekretaryası ve merkezi olacak.”   dedi.

Açıklamaları ile Avrasya İslam Şurası’nın iki sonucu olacağını; ilk olarak bir İslam Üniversitesi kurulacağını söyleyen Görmez, bir de ümmetçilik politikası güden Azınlık okullarının kurulacağını belirtti.

Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusça, Farsça gibi dünyada konuşulan büyük dillerle İslam’ı öğretebileceğimiz “Uluslararası Avrasya İslam Üniversitesi” İstanbul’da kurulacak. Burada açılış konuşmasında ben bunu ifade ettim. Sayın Başbakanımız konuşmasında teyit ettiler. Dün bir heyetimizle birlikte Cumhurbaşkanımızı ziyaret ettik. Orada da bunu ifade ettiğimde büyük bir hüsnü kabulle karşılandı. 8. Avrasya İslam Şurası’nın en önemli kararlarından bir tanesi, İstanbul’da Uluslararası Avrasya İslam Üniversitesinin kurulması olacaktır” diyen Görmez, İslam Üniversitesi konusunda Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün de desteğini aldığını belirtti.

Görmez’in bu açıklamaları, YÖK başkanı Gökhan Çetinsaya’nın sürekli dillendirdiği, yeni YÖK tasarısında da yer alan “uluslararasılaştırma” fikri ile benzer amaç güden bu düşünce üniversiteleri dönüştürme açısından ciddi bir adım gibi görünüyor.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.