logo

23 Kasım 2012

Zuhal Yaman Davası için Diyarbakır’da buluştular

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, geçtiğimiz günlerde kocası N. Yaman tarafından 29 yerinden bıçaklanarak öldürülen Zuhal Yaman için Diyarbakır’daki kadın kurumlarıyla beraber bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

21 Kasım 2002’de Mardin’in Yalım beldesinde “namus” adına recm edilen Şemse Allak’ın adı verilen Şemse Allak Parkı’nda gerçekleştirilen açıklamaya Zuhal Yaman’ın ailesinin yanı sıra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Devrimci Özgür Kadın Hareketi (DÖK) bileşenleri KADEM, Kardelen Kadın Evi, Kadın Danışma Merkezi, Ceren ve EPİDEM yer aldı. Aile ve kurumlar gerçekleştirilen cinayetle ilgili söz kullandılar. Katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdirene kadar aileyle beraber davanın takipçisi olacaklarını açıkladılar.

Bu bir cinnet değil, tasarlanmış cinayettir
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Fikriye Yılmaz ilk olarak konuşma yaptı ve gerçekleştirilen cinayetin basında yer aldığı gibi bir cinnet ya da bir namus cinayeti değil; kurgulanmış bir kadın cinayeti olduğunu vurguladı. Türkiye’deki pek çok kadın cinayetinden sonra katillerin ceza indirimi almak için cinnet geçirdiği iddiasına başvurduklarını açıklayan Yılmaz, Zuhal Yaman’ın ailesinin her daim yanında olacaklarını söyledi. Yılmaz, katil Neşat Yaman’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını almasını sağlayıncaya kadar davanın takipçisi olacaklarını belirtti.

Davanın takipçisiyiz
Fikriye Yılmaz’ın ardından söz alan Kardelen Kadın Evi üyesi Gülistan Zengin ise Diyarbakır’da bu tarz cinayetlerin önüne geçmek için katile ağırlaştırılmış müebbet cezasını almasının önem arz ettiğini açıkladı. Zengin, Zuhal Yaman’ın davasının takipçisi olacaklarını vurguladı.

Canımız çok acıyor
Öldürülen Zuhal Yılmaz’ın ağabeyi Adnan Şanioğlu cinayetle ilgili şunları söyledi; “Acımız çok büyük, canımız çok acıyor. Bizim kardeşimiz sessiz sakin birisiydi. Evden neredeyse hiç çıkmazdı. Boş yere öldürüldü. Biz ailesi olarak kocasının ağırlaştırılmış müebbet almasını istiyoruz ve bu cezayı alması için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu cezayı katile verdirelim ki başka Zuhaller ölmesin. Hiçbir kadın bunu hak etmez. Davanın takipçisi olacağız ve mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.