logo

23 Kasım 2012

Beraatten vazgeçilmesi hukuk tarihinde yok

Mısır Çarşısı patlamasıyla ilgili davada mahkemenin beraat kararından vazgeçmesine avukatlardan tepki geldi. Hukuk tarihinde böyle bir karar bulunmadığını belirten avukatlar, nihai karardan ara kararla vazgeçilmiş olduğunu söyledi.

 
Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili davaya bugün devam edildi. Duruşmada mahkeme, daha önce Yargıtay’ın ceza verilmesi yönündeki bozmasına direnerek verdikleri beraat kararından vazgeçtiklerini açıklamıştı. Mahkemenin bu kararına karşı görüşleri sorulan sanık Pınar Selek’in avukatları kararın yok hükmünde olduğunu savundu.
Avukat Bahri Belen, “Pınar Selek hakkında mahkemenizce üyeleri değişse bile verilen bir karar vardı. Mısır Çarşısı patlaması için hüküm kurulmuştur. Mahkemeniz beraat kararında direnmiştir. Artık bu dosya sizden çıkmıştır. Siz artık yerel mahkeme olarak Pınar Selek ile ilgili hiçbir karar veremezsiniz. Bu ara kararınız yok hükmündedir.” dedi.
Bu kararın Türkiye hukuk tarihinde bir ilk olduğunu ifade eden Avukat Ayhan Erdoğan, “Verilen nihai karardan ara kararla vazgeçiliyor. Siz kendi kararınızı temyiz etmiş oluyorsunuz. Bunu Yargıtay yapar.” diye konuştu.
Pınar Selek’in avukatlığını yapan babası Alp Selek de, “Türk adliyelerinde ilk defa böyle bir durum yaşanıyor. Direnme kararı verdikten sonra dosya sizden çıkmış oldu. Şimdi ‘bu kararımdan vazgeçtim’ diyorsunuz. Bana bununla ilgili tek bir örnek gösterebilir misiniz? Bir insanın hayatıyla oynuyorsunuz. Bütün dosyanın tamamını incelediniz mi? Çuvallarca dosya var. Sizler yeni üyelersiniz. Bu vicdan meselesidir. Bütün dosyayı incelemediğinize eminim. Dosyayı okumadınız. İnceleseniz böyle bir karar vermezdiniz.” ifadelerini kullandı.
Avukatların sözlerini tamamlamasının ardından mahkeme, duruşmaya ara verdi. Selek’in avukatlarının “direnmeden vazgeçme” kararının geri alınmasını talebini reddeden mahkeme duruşmayı 13 Aralık’a erteledi.
PINAR SELEK: BENİ MUTSUZ BİR İNSAN HALİNE GETİRMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİM
Konuyla ilgili gazetemize konuşan Pınar Selek kararı şöyle değerlendirdi; “Kararı yeni öğrendim ayrıntıları pek bilmiyorum ama Türkiye’de olan pek çok şeyde olduğu gibi inanmakta zorlanıyorum ve diyorum ki beni mutsuz ve yorgun bir insan haline getirmelerine izin vermeyeceğim. Hukuk ve özgürlük için mücadele etmeye, daha önce ne yapıyorsam onu yapmaya devam edeceğim

DAVADA NE OLMUŞTU?
Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlama ile ilgili davada İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Pınar Selek, patlamaya bombanın mı yoksa LPG’nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı gerekçesiyle beraat etmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı bozmuş ve mahkemenin hüküm kurmasını istemişti. Bunun üzerine yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, Selek’in yeniden beraatına karar vermişti. Dosyanın ikinci kez gittiği Yargıtay, Selek için ‘Müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansın’ demişti. Pınar Selek’in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. Bu itiraz üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmiş ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararı onaylanmıştı. Bunun üzerine dosyanın yeniden geldiği İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Şubat 2011’de görülen duruşmada, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında, daha önce 2 kez verilen beraat yönündeki kararında direnilmesine hükmetmişti.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.