logo

23 Kasım 2012

…Adana … Samsun: Seri iş cinayetleri!

Samsun’da özelleştirilip Cengiz Holding’e devredilen Eti Bakır İşletmesinde amonyak tankının çökmesi sonucu 6 işçi yaşamını yitirdi. 10 işçi de yaralandı. Fabrikanın önünde oluşan kalabalığı dağıtmak isteyen polislerle olay yerine gelen işçilerin yakınları arasında gerginlik yaşandı. Eti Bakır işletmesinde yaklaşık bir ay önce yine bir işçi iş kazasında yaşamını yitirmişti. Aynı Cengiz Holding, Adana’da baraj kapağının patlaması sonucu yaşamını yitiren 10 işçinin de patronlarından birisiydi. Hâlâ 5 işçinin cenazesi toprak altında.

İHMALKARLIK VAR

Samsun Eti Bakır Fabrikası’nda meydana gelen patlamanın ardından daha önce fabrikada çalışan işçiler, fabrikada ‘iş güvenliğine’ önem verilmediğini söyledi. Eski işçilerden Bahattin Oruç, “2004’ten beri bu fabrikada içerdeyim. Çalışan arkadaşlarımızın yemekhane önündeki köpekler kadar bile değeri yok. 8 senedir buradayım. 8 senede bu olay hariç benim çalıştığım ortamdan 14 tane cenaze çıktı. Kaza geçirmiş arkadaşlarımızın günahını fabrikanın Genel Müdürü Ahmet Özden Bey çekecek. Patlama neden oldu bilmiyoruz. Çatı 1 yıl süreyle bitecekti. Olayda ihmalkarlık var” diye konuştu.

HİÇBİR İŞ GÜVENLİĞİ YOK

Bir başka işçi de “710 liraya işçi kardeşlerimiz çalışıyor ve hiçbir iş güvenliği yok. Geçmiş tarihte burada platform düştü. Yani 300 lira maliyeti olan platform yapılmadığı için işçi kardeşim can verdi” dedi.

KİM BU CENGİZ İNŞAAT?

Cengiz İnşaat; dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması arasında yer alan 22 Türk inşaat şirketinden biri. Madencilik, inşaat, enerji, turizm, gibi pek çok alanda faaliyet gösteriyor. Şirket Avusturyalı Verbund grubu ile yaptığı ortaklığın ardından Türkiye’deki enerji ihtiyacının yüzde 10’unu karşılamaya talip olduğunu belirtmişti. Cengiz İnşaat’ın AKP’ye yakınlığı nedeniyle özellikle enerji alanında siyasi iktidar tarafından önünün hızla açıldığı ifade ediliyor. Cengiz İnşaat, Eti Aliminyum şirketinin özelleştirme ihalesinin kazandıktan sonra Oymapınar barajı ve Hidroelektrik santralini hediye olarak almıştı. Şirket ayrıca Karadeniz sahil yolunu yapan firmalar arasında yer alıyor.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.