logo

21 Kasım 2012

Redhack davası 26 Kasım’da başlıyor!

RedHack üyemiz değil diyor savcılık ısrarcı, dava 26 Kasım’da başlıyor!

Dünyada ilk olan bir hacker grubu hakkında “silahlı terör örgütü” suçlamasıyla açılan dava, 26 Kasım’da başlıyor. 3’ü tutuklu 10 kişiye destek için imza kampanyası başlatıldı.

RedHack adına hackleme eylemleri yaptıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 3’ü tutuklu 10 kişi, 26 Kasım’da hakim karşısına çıkacak. 10 kişi hakkında “Silahlı terör örgütü üyesi oldukları” iddiasıyla 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Bir hacker grubu hakkında “terör örgütü” suçlaması yapılması dünyada bir ilk. Dava öncesi imza kampanyası başlatıldı.

Türkiye’de ezilenlere yönelik saldırıları protesto etmek için devlet kurumlarına ait internet sitelerine yönelik siber saldırılarıyla adını duyuran RedHack (Kızıl Hacker), Şubat 2012’de Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün sitesine saldırı düzenlemişti.

Bunun ardından, 21 Mart 2012’de Özel Yetkili Ankara Başsavcılığı’nın farklı illerde başlattığı operasyon sonucunda 17 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 7’si tutuklanmıştı. Soruşturma sonucunda Savcı Mustafa Başer’in hazırladığı iddianame, Terörle Mücadele Yasası (TMY) kapsamında kurulan Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 8 Temmuz’da kabul edilmişti. Tutuklu 7 kişiden 4’ü serbest bırakılırken, halen aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3 kişi cezaevinde bulunuyor.

RadHack’in “Bizimle ilgisi yok” dediği 10 kişi, iddianamede, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “açıklanması yasak gizli belgeleri temin etmek”, “kişisel verileri hukuka ayrı olarak ele geçirmek ve yaymak”, “bilişim sisteminin işleyişini engellemek veya bozmak”, “bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girmek ve orada kalmak” eylemleriyle suçlanıyor. Sanıklar hakkında 8.5 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

BÜTÜN İLLEGAL ÖRGÜTLERLE İLİŞKİSİ VAR!
Sanıkların Türkiye’de faaliyet gösteren bütün yasa dışı örgütlere dijital destek sunduğu ileri sürülüyor. İddianamede, “İnternette gerçekleştirdikleri eylemler ile kendileri gibi yapıya sahip THKP/C, THKO, TKP/ML, DHKP/C, MLKP ve PKK gibi Marksist-Leninist-Maoist sol ve bölücü terör örgütlerine dijital destek verdikleri, bu anlamda RedHack Kızılyıldızlar grubuna üye kişilerin, diğer yasa dışı örgütlere üye mensup olmasalar dahi örgüt adına suç işleyen konumunda bulundukları belirlenmiştir” ifadeleri yer alıyor.

Savcı, “silahlı terör örgütü üyeliğini” ise şöyle açıklıyor: “Hiyerarşik ve yapısal düzen içerisinde terör örgütü gibi organize oldukları, yazılama ve afişleme olaylarını gerçekleştirdikleri, eylemlerin fotoğraflarını internette yayınladıkları, eylemlere müdahale eden kurumları internet sitelerine saldırıp ele geçirdikleri bilgi ve belgeleri yayınladıkları, kurdukları internet sitelerinde örgütün tanımını yaptıkları…”

BU DAVA BİR KOMEDİ
8 aydır tutuklu yargılanan 3 kişi ile tutuksuz yargılanan 10 kişi, 26 Kasım’da Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Dava öncesi RedHack Tutsaklarına Özgürlük Komitesi, http://imza.la/redhack-tutsaklarina-ozgurluk-komitesi/liste adresi üzerinden bir imza kampanyası başlattı. İmza metni şöyle: “RedHack 15 yıldır emek mücadelesinde taraf olmuş, bilgilerini sadece ezilen çoğunluğun çıkarları için kullanmıştır. Son dönemde aslında zaten halka ait olan bilgileri paylaştığı ve tecavüzlere, bozuk sütlere, ülkenin peşkeş çekilmesine, çocuk pornocularına sessiz kalmadığı için egemenler tarafından hiçbir savaş ahlakında yer almayan yöntemlerle saldırılıyor. Bunların başında RedHack haberlerini paylaşmak dışında hiçbir ilgisi olmayan masum insanları tutuklayarak adeta şantaj yapılması gelmektedir. 26 Kasım’da dünyada ilk defa bir hacker grubu hakkında ‘terör örgütü’ iddiasıyla 24 yıl ceza istenilen komedinin davası görülecektir. Halkımızın bu masum insanlara sahip çıkarak destek vereceğinizi umuyoruz. Bu imza kampanyasının amacı içerideki masumlara yönelik baskının son bulması talebidir.”

REDHACK EYLEMLERİ
RadHack’in eylemlerinden bazıları şöyle:

-Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesini çökerterek, çok sayıda ihbar ve iç yazışmaları internet ortamında yayınlamak.

-İçişleri Bakanlığı sitesine ait bir alt sayfaya mesaj bırakılması.

-İnternet servis sağlayıcılarından TTNet’in yaklaşık 2 saat süreyle internet hizmetinin aksatılması.

-Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın sistemine girerek bazı TSK personelinin bilgilerinin ifşa edilmesi.

-Dışişleri Bakanlığı’nın dosya paylaşım sitesinin hedef alınması. Saldırı sonucunda Türkiye’de çalışan pek çok yabancı diplomatın kimlik bilgilerinin yayınlanması.

-ÖSYM sitesinin bir süreliğine çökertilmesi.

-Türk Hava Yolları’nın internet sitesine greve destek amacıyla siber saldırı gerçekleştirildi.

-AKP’nin resmi web sayfası geçici süreliğine mesaj bırakılarak kapatıldı.

-Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ana sayfasını hackleyerek hükümete ve Fethullah Gülen cemaatine yönelik eleştiriler yayınlanması.

Bunların dışında Yargıtay, Ulaştırma Bakanlığı dahil birçok devlet kurumunun internet sitesini hedef alan RadHack, ayrıca Türkiye genelinde 350’ye yakın emniyet müdürlüğü sitesini bir süreliğine çalışamaz hale getirdi.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.