logo

Dışarıda da ölümleri durdurmalıyız

Açlık grevlerinin sona ermesinin ardından bundan sonra ne yapılması gerektiği tartışılmaya başlandı. Açlık grevleri sırasında hükümetin Abdullah Öcalan’la görüşüp görüşmediğine  Adalet Bakanı Sadullah Ergin açıklık getirdi: “İhtiyaç duyulduğu zeminde bunlar yapılmıştır, bundan sonra da yapılacaktır.”

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk da açlık grevlerinin sona erdirilmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Demirtaş, bundan sonra atılan her adımı hükümet açısından zafiyet değil güç göstergesi olarak göreceklerini söylerken Tuğluk da “Tecrit ve iletişim meselesindeki sorunu tamamen ortadan kaldırması gerekiyor” diye konuştu.

‘İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA YAPILMIŞTIR, YİNE YAPILIR’

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, açlık grevleri sürecinde Abdullah Öcalan’la görüşülüp görüşülmediğine ilişkin, “İhtiyaç duyulduğu zeminde bunlar yapılmıştır, bundan sonra da yapılacaktır. Bu anlamda bu yeni bir durum değildir” dedi. Adalet Bakanı Ergin, Yargıtay ve Danıştay üyelerinin mazbata töreninde gazetecilerin açlık grevlerinin sonlandırılmasına ilişkin sorularını yanıtladı. Ergin açlık grevleri sürecinde Abdullah Öcalan’la görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine, “Zaman içerisinde defalarca ifade ettim; ‘Devletin istihbarat birimleri, güvenlik güçlerimiz ihtiyaç duyulduğu zaman ve zeminde bu görüşmeleri yapabilir’ demiştim. İhtiyaç duyulduğu zeminde bunlar yapılmıştır, bundan sonra da yapılacaktır. Bu anlamda bu yeni bir durum değildir. Yıllar önce de sorulan bu soruya aynı cevapları verdiğimi hatırlıyorum. Bugün de aynı noktadayız” dedi.

AÇLIK GREVİ DÖNEMİNDE ÖCALAN’LA GÖRÜŞÜLDÜ

Ergin, İmralı Cezaevi’nde Abdullah Öcalan’la açlık grevi gündemiyle ilgili birkaç defa görüşüldüğüne yönelik bilgilerin hatırlatılması üzerine, “Yalnız Öcalan’ın avukatlarına ilişkin bir süredir uygulanan bir durum vardı. Onunla ilgili sıkıntı var” ifadelerini kullandı. Öcalan’ın avukatlarıyla görüşüp görüşemeyeceğine ilişkin ise Ergin, bunun önümüzdeki süreçte görüleceğini söyledi.

İNSANLAR ÖLMEDİ

Açlık grevlerinin bitmesinin Abdullah Öcalan’ın rolünü güçlendirdiğini söyleyen Selahattin Demirtaş ise, İmralı’da görüşmelerin başladığını ifade etti. En büyük kazanımın, insanların ölmemiş olması olduğunu  belirten Demirtaş, “Burada siyaseten kim kazandı diye bakılmaz. Ya hep birlikte kazanılır ya da kaybedilir” dedi.

DIŞARIDA ÖLÜMLER DEVAM EDİYOR

Cezaevlerinde ölümü engellediklerini ancak dışarıda ölümlerin devam ettiğini vurgulayan Demirtaş, Şemdinli’deki ölümleri hatırlatarak, “İçerdekileri kurtarmak yetmiyor; şimdi hep birlikte dışarıdaki ölümleri durdurmalıyız” şeklinde konuştu.

SİYASETÇİLER ÇÖZEBİLİR

İmralı’daki tecritin hukuksuz olduğunun teşhir olduğunu ifade eden Demirtaş, “Hükümetten insanlar bile bunu savunamıyor. Avukatların rutin girişleri başlamalı. Duyuyoruz ki bazı heyetler İmralı’ya gidip Öcalan’la görüşmelere başlamış. Ama bunun artık kamuoyuna mal edilmesi lazım. Kamuoyu desteğinin sağlanması lazım. Öcalan bir sözüyle açlık grevlerini durdurabiliyorsa, savaşı da durdurabilir” diye konuştu. Siyasetçiler olarak bundan sonra daha fazla rol alabileceklerini belirten Demirtaş, bundan sonraki adımların  geri adım değil ileri adım olacağına inandıklarını söyledi.

KRİTİK EŞİKTEN DÖNÜLDÜ

Van Bağımsız Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk da “Bu rol bir kez daha açığa çıktı. Bu kritik eşiği, son derece tarihi, önemli bir açıklamayla Öcalan sona erdirdi. Bu açıdan devletin bir kez daha İmralı meselesini gözden geçirmesi gerekiyor. Bu tecrit ve iletişim meselesindeki sorunu tamamen ortadan kaldırması gerekiyor” diye konuştu. Kritik bir eşikten dönüldüğünün altını çizen Tuğluk, “Eğer, bir ölüm olsaydı çok farklı bir durum olacaktı. Ciddi bir kırılma yaşanacak, önüne geçilemez olaylar gelişecekti. Biz kaç gündür bunun korkusuyla yaşıyorduk” dedi.

YENİ BİR SÜREÇ

Bir an önce bir devlet aklının devreye girmesi gerektiğini söyleyen Tuğluk, “Öcalan’la görüşmelerin başlaması, Oslo görüşmelerinin başlaması; masada protokoller de var. Bunun üzerinden yeni bir süreci eğriltebiliriz. Başbakan bu süreci barışa eğriltirse sadece Türklerin değil Türkiye’nin Başbakanı olacaktır” diye konuştu.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.