logo

13. İzmir Kısa Film Festivali Başlıyor

13. İzmir Kısa Film Festivali Başlıyor

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen İzmir Kısa Film festivali 20–26 kasım arasında, Fransız Kültür Merkezinde  İzmirli sinema severlerle buluşacak.

Her sene uluslararası ve ulusal kategorilerde kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon dallarındaki kısa filmlere Altın Kedi ödülleri veren festival, yurtdışından ve Türkiye’den sinema dünyasında önemli ve isim yapmış kişileri jürisine davet ederek kısa filmin gelişimi açısından rekabete dayalı bir canlılık da getirmektedir. Festival programında, Yarışmalı bölümünün yanı sıra; Türkiye’den ve dünyadan özenle seçilmiş filmlerin gösterimi de yer alınmakta. Festival, Film gösterimleri söyleşiler, paneller, sergiler ve başka etkinliklerle de desteklenmektedir.

Altın Kedi Ödülleri, Türkiye’de Kısa Film Alanında uluslararası kategorisi bulunan tek ödüldür.

Bu yıl, Festivalin uluslararası kategorisinde ise 12, ulusal kategorisinde 10 film  Altın Kedi ödülü için yarışacak.

Altın Kedi Ödülleri, Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali tarafından; kısa film üretimine destek olmak, kısa film yapımını özendirmek, olanaklar ölçüsünde destek vermek, kısa filmcilerin ulusal ve uluslararası platformlarda daha çok ve daha etkin bir şekilde tanınmasına katkıda bulunmak amacıyla ilk kez 2004 yılında verilmeye başladı.

Bugüne kadar faklı kategorilerde 35 Altın kedi ödülü 14farklı ülkeden kısa filmciye verildi. Altın Kedi Ödülleri, Türkiye’de Kısa Film Alanında uluslararası kategorisi bulunan tek ödül olarak halen verilmektedir.

Kaynak: www.izmirkisafilm.org

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.