logo

17 Kasım 2012

2 Günlük Destek Grevi Başladı

2 Günlük Destek Grevi Başladı

Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) cezaevlerindeki süren ve 67.gününe giren açlık grevlerine dikkat çekmek üzere çağrısını yaptığı 2 günlük kitlesel açlık grevi eyleminin Ankara ayağı BDP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra DSİP, ESP,  EMEP, ses sanatçısı Kemal Amed ve birçok siyasi parti temsilcisinin katılımıyla başladı.

Grev öncesi marşlar okunup sloganlar eşliğinde halaylar çekilirken, açlık grevcileri “Talepleri taleplerimiz” önlükleri giydi.

“İçerideki on binlere dışarıda on binler destek için açlık grevindeyiz” pankartının asıldığı alanda açlık grevi öncesi  ise bir basın açıklaması yapıldı.

BDP Ankara Örgütü Eş Başkanı Meral Vuranok grup adına okuduğu basın açıklamasında AKP iktidarının grevler karşısındaki tutumunu gayri insani ,ırkçı ve sorumsuz olarak değerlendirdikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü.

 

‘’HALK MÜCADELEDEN VAZGEÇMİYOR’’

’Kürt halkının tüm hakları yıllarca gasp edildi ama halk, hakları için mücadeleden hiç vazgeçmedi, geri adım atmadı. Ağrı, Zilan ve Dersim gibi katliamlar yaşadı, geri durmadı.5 nolu Diyarbakır toplama kampı ve işkence hanesini yaşadı, geri durmadı. Hala daha dağları, taşları bombalanıyor, çocukları ölüyor ama halk mücadeleden vazgeçmiyor’’ şeklinde konuşan Vuranok ardından  açlık grevcilerinin taleplerini değerlendirdi.

Mahkumların taleplerinin demokratik bir yeniden başlangıcın yolunu açacak haklı ve meşru talepler olduğunu ve bu talepleri aynen sahiplendiklerini ifade eden Vuranok açıklamasına şöyle devam etti;

 ‘’İKTİDARI ÇÖZÜME ZORLAYACAĞIZ’’

‘’Sorunun mevcut iktidar tarafından çözüleceğine inanmaktan çok, halkımızın sahiplenmesi ve desteği ile siyasi iktidarı çözüme zorlayarak çözebileceğimize inanıyoruz. Açlık grevimizin nedeni budur’’.

Basın açıklamasının ardından söz alan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve ESP Ankara il Başkanı Fadime Çelebi’de grevcilerinin taleplerinin meşru ve demokratik olduğunu vurgularken hükümetin ölümleri engellemek için gerekli adımları atması gerektiğini dile getirdiler.

Konuşmacıların sözlerinin ardından 48 saat sürecek açlık grevi eylemini başlatan grup sloganlar ve halaylar eşliğinde eylemini sürdürüyor.

Haber: Efe Can Tan

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.