logo

14 Kasım 2012

10 bin işçi taşerona karşı yürüdü

İzmir’de Genel-İş Sendikası’na üye olan İZELMAN işçileri taşeronlaştırma dayatmasına karşı sokağa çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde İZELMAN şirketinde çalışan otobüs şöförleri, bakım ve teknik ekibi kapsayan ihaleyi belediye dışından bir şirketin almasına 10 bin belediye işçisi yaptığı yürüyüşle cevap verdi.

‘İşimiz ekmeğimiz geleceğimiz için yürüyoruz’ pankartı arakasında toplanan binlerce işçi taşeronlaştırmaya geçit vermeyeceklerini haykırdı. İZELMAN işçilerinin eylemine İZENERJİ işçilerinin yanı sıra, ilçe belediyelerinde çalışan işçiler KESK, DİSK ve Türk-İş üyesi işçiler de katılarak destek verdi. İşçiler ‘Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız Deniz Feneri ile gezer’ dövizleri taşıyarak ihaleyi alan şirketin Deniz Feneri davasıyla ilişkisine dikkat çekti. Eylemde sık sık “İZELMAN işçisi yalnız değildir” “Taşerona geçit vermeyeceğiz” “AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. Basmane Meydanı’ndan başlayan yürüyüşün ucu Konak Meydanı’na ulaştığında Fevzi Paşa Meydanı tamamen işçilerle doldu.

Yürüyüş sırasında konuştuğumuz işçiler taşeron ihalesiyle AKP Hükümeti’nin işçilere örgütsüzlüğü ve sendişkasızlaştırmayı dayattığını ifade etti. Şirketin zararına da olsa ihaleyi almasına dikkat çeken çeken işçiler “Bize dayatılmak istenen örgütsüz ve sendikasız çalışma dayatmasına boyun eymeyeceğiz” dedi. Taşeron ihalesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve belediye çalışanlarına açılan davanın da kilit konusuydu.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.