logo

Ankara’da tarihi üniversite buluşması gerçekleşti

Üniversiteliler Ankara’da 6 Kasım 1996’dan beri en kitlesel öğrenci mitingine imza attı. Binlerce üniversitelinin ‘AKP Kaybedecek Üniversite Kazanacak’ dediği mitingde AKP ve AKP’nin eğitim ile savaş politikalarına gösterilen tepki dikkat çekti.

Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Muhalefeti, Genç-sen ve TKP’li Öğrenciler’in çağrıcılığını yaptığı miting, üniversitelilerin Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde toplanmasıyla başladı. Kampüsün neredeyse tüm binalarında üniversitelilerin eylem hazırlıklarını yapmasıyla kampüs adeta bir miting alanına döndü. Miting saati geldiğinde kampüsten çıkan üniversiteli kortejinin bir ucu mitingin yapılacağı yer olan Ziya Gökalp’te iken diğer ucu henüz kampüsün önündeydi.

Eylemin düzenleyicilerinin dışında Liseli Genç Umut, soLcu Liseliler, Liseli Gençlik Muhalefeti, Politeknik- Genç, Tıp Öğrenci Komisyonu, DTCF Öğrencileri, Ankara Öğrenci Hareketi Kurultay Örgütleme Birimleri, Özgür Lise, Alevi Arap öğrenciler ve heteroseksizm karşıtları da katıldı.

Yürüyüşün ardından Gençlik Muhalefeti üyesi Ekin Öztürk ilk konuşmayı yaptı. Konuşmasında AKP’yi üniversitelerinde istemedikleri için birçok yerde polisin biber gazlı saldırısına uğradıklarını hatırlatan Öztürk, üniversitelilerin hakları için mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. Öztürk konuşmasını “AKP defol üniversiteler bizimdir” diyerek bitirdi.

Genç-sen adına kürsü konuşmasını MYK üyesi Melis Karcı yaptı. Karcı, hapishanelerde 59 gündür devam eden açlık grevine değinerek ölümlerin durdrulması gerektiğini söyledi.

Ardından Öğrenci Kolektifleri adına Kolektif Basın Sözcüsü Ömür Çağdaş Ersoy konuşmasını gerçekleştirdi. Yeni YÖK yasasının üniversitelerdeki piyasacı ve gerici dönüşümün bir parçası olduğunu belirten Ersoy, AKP’nin üniversite hayallerinin, hakları için mücadele eden üniversiteliler olduğu sürece tutmayacağını belirtti. Suriye’ye karşı yürütülen emperyalist savaşa da değinen Ersoy, “Denizlerin, Mahirlerin emperyalizme karşı mücadeleleri dün gibi aklımızdadır, yüreklerimizdedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Son olarak TKP’li Öğrenciler adına Can Kanderoğlu konuşmasını gerçekleştirdi. AKP’nin dindar ve kindar nesil yetiştirme projesinin 4+4+4 eğitim sistemiyle görüldüğünü belirtti. Kanderoğlu sözlerini “Attan sen düştün, tahttan da biz düşüreceğiz. Başladığımız işi bitireceğiz, sosyalist Türkiye’yi kuracağız” diyerek tamamladı.

Hep birarada Çav Bella marşının söylenmesiyle miting sonlandırıldı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.