logo

07 Kasım 2012

Obama Yine Yeniden

Barack Obama 2012 başkanlık seçimini kazanarak Beyaz Saray’daki koltuğunu muhafaza etti.. Obama böylece 4 yıllığına yeniden ABD Başkanı oldu.

Henüz resmi olmayan sonuçlara göre, Obama’nın 303, Romney’nin ise 206 delegesi var. Başkan seçilmek için 270 delege gerekiyordu. Demokrat Parti oyların yüzde 50’sini alırken, Cumhuriyetçi Parti’nin oyları yüzde 49’da kaldı. Şu ana kadar oyların yüzde 83 sayıldı. ABD’de 200 milyon seçmenin yaklaşık 107 milyonu sandık başına gitti. 53 milyon 528 bin seçmen oyunu Obama’ya verirken, 52 milyon 825 bin seçmen de Romney için sandık başına gitti.

Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, New Hampshire, Ohio ve Virginia gibi eyaletlerin kazanılması Obama’ya zaferi getirdi.

Başkanlık seçiminin yanısıra, Senato ve Temsilciler  Meclisi üyelikleri için de seçim yapıldı.

Demokratlar Senato’da, Cumhuriyetçiler ise Temsilciler  Meclisi’nde sahip oldukları çoğunluğu muhafaza etti.

Barack Obama son iki yılda olduğu gibi önümüzdeki  dönemde de iktidarı Cumhuriyetçilerle paylaşmak durumunda kalacak. Yürütme erki Demokratlar’ın  ve Kongre’nin alt meclisi Cumhuriyetçilerin kontrolünde olacak.

İki adayın ülke çapında elde ettiği oylar birbirine çok yakın çıktı. Ancak Amerikan seçimleri iki dereceli seçim  esasına göre yapıldığından adayların elde ettiği toplam oy yeni başkanın seçilmesinde rol oynamadı. 

Barack Obama, Chicago’daki seçim merkezinde bir teşekkür konuşması yaptı. Obama, ekonominin toparlandığını ve 10 yıllık savaş döneminin sona erdiğini söyledi

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.