logo

Barış ve birlikte yaşam için talepler kabul edilmeli

Açlık grevlerinin, tutuklu ve hükümlülerin demokratik taleplerinin kabul edilerek bitirilmesi için bir çağrı da Meclis’te yapıldı. HDK Divan Kurulu üyeleri, Meclis dışında bulunan çok sayıda partinin genel başkanıyla yapılan açıklamada, bu taleplerin karşılanmasının barış ve halkların birlikte yaşama iradesi yönünde atılacak önemli bir adım olacağı vurgulandı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Divan Kurulu üyeleri BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile İstanbul Milletvekili Levent Tüzel açlık grevleri sorununa ilişkin ortak basın toplantısı yaptı. Toplantıya EDP Genel Başkanı Ferdan Ergut, EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, ÖDP Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya, SDP PM üyesi  Rahmican Gür, SP Genel Başkanı ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Sözcüsü Mustafa Kahya da katıldı.

BARIŞ VE DEMOKRASİ

Çeşitli cezaevlerinde 707 Kürt siyasi tutuklu ve hükümlünün 12 Eylül’de başlattıkları süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinin 57. gününde olduğunu hatırlatan Ertuğrul Kürkçü, açlık grevlerinin telafisi mümkün olmayan aşamaya geldiğine dikkat çekti. Demokratik taleplerin kabul edilmemesi halinde ölümlerin kaçınılmaz olacağını vurgulayan Kürkçü, bu taleplerin aynı zamanda Türkiye’nin demokratikleşmesinde ve Kürt sorununun eşit haklara dayalı demokratik çözümünde önemli bir adım olacağını söyledi. Kürkçü bu taleplerin barış ve halkların birlikte yaşama iradesi yönünde atılacak önemli bir adım olarak da görülmesini istedi.

Başbakanın açıklamalarının ve bu konuda yapılan toplantılara yönelik saldırıların Türkiye’yi hızla kargaşaya sürüklediğini ifade eden Kürkçü, yaşanacak olumsuzluklardan hükümetin sorumlu olacağını vurguladı.

ANNELERİN MESAJI

Ziyarete gittiği cezaevlerinde açlık grevindekilerin mesajını ileten İstanbul Milletvekili Levent Tüzel açlık grevcilerin, “Kan akmasının önlenmesi, barışın olmasının tek yolu İmralı’da Öcalan ile yeniden müzakereye oturulması” dediklerini aktardı. Tüzel, İstanbul Güngören ve Bağcılar’da açlık grevi yapan annelerin de “çocuklarımız ölmesin diyen bütün annelere sürece seyirci kalmamaları mesajı ilettiklerini” söyledi.

Heyet daha sonra BDP grubunu ziyaret ederek, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk  ile görüştü.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.