logo

07 Kasım 2012

Avrasya Maratonu Bu Yıl İlk Kez ‘Altın Kategori’de koşulacak

2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul’un marka organizasyonu Avrasya Maratonu bu yıl ‘Altın Kategori’ (Gold Label) kategorisinde koşulacak. Dünyanın en iyi 17 maratonu arasında yer alan Avrasya Maratonu’na 88 ülkeden 13 bin sporcu katılacak. 120 bin kişinin de halk koşusunda yer alacağı 34. Avrasya Maratonu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını tüm birimleriyle yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Avrasya Maratonu Bu Yıl İlk Kez ‘Altın Kategori’de koşulacak

Dünyanın ilk ve tek kıtalararası koşulan maratonu olan Avrasya Maratonu, ilk olarak 1979 yılında 74 sporcunun katılımıyla koşulan yarış İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla her yıl gelişerek dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri haline geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geçmiş yıllardaki başarılı organizasyonları ve 5 kıtadan katılan elit sporcu sayısındaki artış nedeniyle IIAF (Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği) Avrasya Maratonu’nu ‘Altın Kategori’ye (Gold Label) aldı. Yarış organizasyonu, parkur ölçüm ve zamanlaması, medya hizmetleri, uluslararası alandaki atletlerin kalitesi, sağlık, güvenlik hizmetleri ve sporcuların eşitliği gibi 6 genel kritere en iyi şekilde uyum sağlayan Avrasya Maratonu 2011 yılında dünyanın en iyi 16 maratonunun sahip olduğu ‘Gold Label’ nişanesine layık görüldü. 2020 Olimpiyat Oyunları düzenleme adayı İstanbul’da 34. Kez düzenlenecek Avrasya Maratonu, 42 kilometrelik maraton, 15 kilometrelik yarı maraton ve 8 kilometrelik halk koşusundan oluşuyor. Avrasya Maratonu’na katılan ve başarılı olan sporculara toplamda 1 milyon bin dolar ödül dağıtılacak. 11 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek 34. Avrasya Maratonu TRT tarafından naklen ekranlara getirilecek.

34. Avrasya Maratonu Fuarı 8-10 Kasım’da İstanbul Kongre Merkezi’nde

Türkiye’nin en büyük spor fuarı olma özelliğini taşıyan Avrasya Maratonu Fuarı (Marathon EXPO 2012) 8-9-10 Kasım tarihlerinde Taksim’de bulunan İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Saat 10.30-19.30 arası açık olan fuar; spor federasyonlarının, spor markalarının, televizyon kanallarının ve maraton sponsorlarının stantlarının kurulduğu bir şölen havasında gerçekleşiyor. Dünyaca ünlü atletlerin konuk edildiği fuarda çocuklara yönelik olarak birçok özel aktivite de gerçekleştiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün de standının yer alacağı Marathon EXPO 2012 fuarı ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Ayrıca Maraton 15 ve 8 Km katılımcıların, göğüs numaralarını, zamanlama çiplerini ve yarış tişörtlerini alabilmeleri için Maraton Fuarı’nı mutlaka ziyaret etmeleri gerekiyor.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.